9 erg slecht was, hield zijn moeder hem nog wel eens thuis. Als oudste zoon had hij een streepje voor. Het gezin Koning verhuisde nog wel eens. Ze woonden in Heem stede, waar vader werkte op een modelboerderij in de buurt van de Cruqius. Later verhuisden ze naar De Glip, een klein plaatsje in de buurt van Heemstede. Weer later naar Haarlem, en van daar weer terug naar het Westfriese land, naar Rustenburg. Jan Koning was in die tijd op 'n leeftijd gekomen, dat hij de kost moest verdienen, wat hij dan ook deed als boerenknecht. Twee jaar ging hij als bulloper de boerenbedrijven langs, een hele klus voor een jongen van zijn leeftijd Hij was er reuze trots op, dat hij degene was, die met de zware bul het beste om kon gaan. "Ik praatte met hem" vertelt hij "daar werd het beest rustig van". Het tekenen en schilderen liet hem niet los. Tijdens de eerste wereldoorlog kon hij, omdat hij niet in militaire dienst hoefde en er gebrek aan personeel was, in Schagen een baantje krijgen als schildersknecht bij schildersbedrijf Krans in de Regentenstraat. Elk vrij moment werd besteed aan oefe ningen. Zijn schetsboek uit die jaren is bewaard geble ven. Het bevat portretten van personen uit zijn omge ving, maar ook historische figuren, zoals Napoleon en Rembrandt. Zijn baas zag wel wat in zijn werk en zorgde er voor dat hij tekenles kreeg. In 1926 haalde hij zijn akte en ging parttime les geven. Op de vrije zater dagmiddagen ging hij op de fiets naar Bergen om daar les te nemen bij de schilder Arthur Verbeek en nadat deze naar Engeland vertrokken was ging hij lessen bij Jacob van Os in Schoorl. Uit deze periode stamt het schilderij van "Het oude Hof" in Bergen geschilderd op een tafel laken omdat linnen onbetaal baar was. Toen het laken ging bollen door de opdrogen de verf heeft hij het opge plakt met goed resultaat. Het is nog steeds een van zijn meest geliefde werken. En ander schilderij waar hij nog steeds zeer trots op is, is een weilandschap met koeien. Hij durfde dit destijds (60 jaar geleden) niet te verkopen omdat het op triplex geschilderd was. Een echte schilder werkt op linnen tenslotte.' Nu is hij blij, dat dat er nog is. Het merendeel van het werk, dat Jan Koning gemaakt heeft, hangt bij onbekenden in de huiskamer. Vooral mooie

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 11