14 moesten verrichten en wat zij dienden te doen of nate- laten. Het werd tenslotte een reglement bestaande uit een 14 tal artikelen hetgeen wij nu laten volgen omdat men daaruit een volledig beeld verkrijgt van wat die watermolenaars moesten uit voeren, en dat was bijzonder veel REGLEMENT VOOR DE HOLERAARS VAR DE POLDES ROLERS ORDER SCHA6ER vertoond en blijft-, ten ware de geselde solens uit hoofde ven bunnen Bovenpeijl eerder genoodseekt zijn te moeten steen, ofte det zulks moet geschieden op bet seijn vee de peijlmolen steende in de Keegpoider te Bersmgerborn welk seijn, bij deg hierin is besteende det wenneer de voorz. molen met zeijlen is melende bet zeijl ven bet ene einde ven de roed is opgerolden geborgen, en det eijnde neer boven steet, ten were de voorz. molen door berde wind geen zeijl kunnende voeren, in welk gevel, bet onderste ARTIKEL 1 De moleneers zullen m de buizen tot de molens behorende moeten wonen, dezelve benevens de molens behoorlijk zuiver en schoon moeten houden, ven stof. rug, ruigte of andere vuiligheid en daarenboven de zelve molens s'jaarlijks voor den 17 Junij ieder jaar behoorlijk moeten teren alsmede de waterloopen na behoren bescbulpen en m geval er eemg nieuw werk mogt zijn gemaakt alsdan 't zelve bet eerste Jaar twee diverscbe reijsen te moeten teeren, en zullen in de molens nog op de werven, met mogen dorscben nogb vlassen, en geen booij stroo, vlas. stoppelen, of eemge andere ruijgte m de molens ot molenwerven mogen bergen, leggen ot verhandelen, ook met bakken bouwen of kerven in de nieuwe vloeren tafelementen ot iets anders tot de molen behorende, ook ten allen tijde hunne bakken wel schoon en droog moeten houden, alles op de boete van drie Guldens voor ieder centraveneurlovertredingl ARTIKEL 2 De molenaars zullen ieder bun molen altoos gestadig en voorsigtig moeten bemalen en bij gelegenheid en ten bequamertijd als weer en wind is dienende telkens waaneer bet polderwater is is gerezen tot 2 duijmen boven peijl bij dezelve tot zomerpeul geslagen of zooveel eerder als dezelve daar toe door molenmeeesters worden geordonneerd, met dien verstande nogtans, dat de molenaars m bet begin der zomer en zomergetijde, alscboon bet water twee duimen boven bet zomerpeul was geresen, met zullen mogen beginnen te malen, dan op Expresse lijk order van molenmeesters. - en die order ontvangende hebbende alsdan Zoo Lange te Bli)ven malen, als de voorz. peul, zich boven water Plattegrond van het gemaal aan de Snevert bord van bet eene Einde van de roed is afgenomen en vervolgens naar boven staat- zullende bij nagt een lantaarn met brandende kaarsen voorzien aan bet boveneinde van de roed worden opgehangen tot een teken van stilstand voor de poldermolens. Zullende alsdan de molenaars hunne molens direct op 't geeven van voorz. zeijn moeten afzetten en met langer mogen namalen dan agt minuten tijds vervolgens zullen derhalve met weerom mogen beginnen te malen voor en aleer bet ligt van voorz. peijlmolen is weggenomen en dat dezelve reeds begonnen is te

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 15