7 staat uit voorhuis of' voor end, kamer of middelend (dit is de eigenlijke woonkamer), en keuken of achterend. De schoorsteen staat in de scheidingswand van kamer en keuken en komt midden in de nok van het voorend uit. Zowel in de kamer als in de keuken kan gestookt worden. In het voorhuis is dit niet mogelijk. Soms is er alleen sprake van een voorhuis en een woonkamer of een voor huis en een keuken. De bed steden bevinden zich onder de lagewand van het voorend. Het bedrijfsgedeelte heeft over het algemeen geen schoorsteen. Bij niet alle langhuisstolpen is het stolp dak zo hoog uitgebouwd dat er een duidelijk onderscheid is met de hoogte van het voorend. Op de oorzaak hier van komen we later terug. Andere langhuisstolpen zijn onvolledig. Eén of meerdere ruimten die gewoonlijk om het vierkant zijn gerang schikt ontbreken in dat ge val. Dit kan aan de buiten zijde worden waargenomen, want door het ontbreken van een of meer buitenstijlruim— ten is het stolpdak niet kompleet. De koestal is echter altijd aanwezig. De langhuisstolp valt onder te verdelen in de langhuisstolp met langstal, hierbij liggen voorend en koestal in eikaars verlengde, en de langhuisstolp met dwarsstal waarbij de koestal haaks op het voorend achter het vier kant ligt. Er is geen verband tussen de richting van de nok van het stolpdak en de ligging van de stal, zoals bij de Westfriese en de Noordhollandse stolp wel het geval is. De plaats van het voorend heeft meestal wel verband met de ligging van de stal. Bij een lang huisstolp met dwarsstal staat het voorend over het algemeen midden voor de stolp. Bij een langhuisstolp met langstal staat het voor end doorgaans in het verlengde van de koestal aan de zijkant van de voorgevel. DE WESTFRIESE STOLP Het woongedeelte van de Westfriese stolp is veel min der zelfstandig dan dat van de langhuisstolp. Het is na melijk geheel of vrijwel ge heel opgenomen onder het stolpdak. De woning is ge situeerd aan de zijkant van de boerderij en bestaat uit kamer, woonkamer en het oor spronkelijk uitgebouwde voor huis. Dit voorhuis bevindt zich op de hoek van de voor gevel en de zijgevel. De bedsteden werden in de schei dingswand tussen twee kamers of in de berg ingebouwd. De Ton aan de Barsingerweg te Wieringerwaard is een (ver lengde) Westfriese stolp met voorend en staart. De een— rijige koestal ligt over de volle breedte van de boerde rij haaks op de woning en achter het vierkant. De koestal werd soms uitgebreid ment een dubbelrijige staart De dars sluit eveneens haaks aan op de koestal. De dars— deuren bevinden zich altijd aan de voorzijde van de boer derij. Aan de voorzijde tussen dars en voorhuis be vindt zich de kaaskamer of de opkamer/kelder. Oorspron kelijk waren er altijd twee schoorstenen: één in het woongedeelte en één in de kaaskamer. Nu is dat over het algemeen niet meer het geval. Karakteristiek voor de Westfriese stolpboerderij is de topgevel boven het voorhuis, het franspies. Ook wanneer het voorhuis geheel in de stolp is opgenomen

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 9