6 het midden van de vorige eeuw werd daarvoor gele steen algemeen gebruikt. Na ongeveer 18S0 ging men steeds meer paarsrode Waal - steen verwerken. Tot ongeveer 1310 werd deze steen veel gokoriibi neerd met gele steen in bogen of' strekken boven de ramen, in pilasters en in gevellijsten. Zeer kenrnei kend voor de Westf'riese bouwtradities is voorts de franspies. Deze gevel werd versierd met rijk uitgesne den windveren en een gevel topteken, de makelaar. De staande weeg van het franspies werd doorgaans groen geschilderd, de wind veren en de makelaar meestal wit.. De topgevel werd ook wel van steen opgetrokken. De kernkonstruktie van de stolpboerderij wordt gevormd door het vierkant, een kon— struktie van stijlen, binten, dekbalken en derge lijke, waarop wij hier niet verder zullen ingaan. De ruimte binnnen deze konstruk tie dient voor hooiberging en oogstopslag, en wordt berg of vierkant genoemd met de klemtoon op de laatste lettergreep). De afmetingen die het vierkant kan aannemen variëren van ca. 4x5 meter tot ca. 8xö meter. Een vierkant van bij voorbeeld 7x7 meter geeft een boerderij met als buiten afmetingen ca. 16x16 meter. Sommige boerderijen hebben een dubbel vierkant. Deze zijn te herkennen aan de ver lengde nok. Zowel het be drijf sgedeelte als het woongedeelte zijn, voorzover niet uitgebouwd, rond het vierkant gerangschikt. De volgorde van deze rangschik king is afhankelijk van het type boerderij. In ieder ge val aanwezig zijn de lange regel en, indien noodzake lijk voor de bedrijsvoering, de korte regel. De lange regel is de stal voor het grote melkvee. De koeien staan paarsgewijs tussen schotten, de zogeheten koe— scutjes, met de koppen naar de koemuur gericht. Dit is de muur onder de lagewand. (Hierin onderscheidt de Noordhollandse boerderij zich van de Zuidhollandse, waar de koeien met de koppen naar de koegang staan. Achter de koeien bevindt zich de mestgoot, de groep of grup. De korte regel wordt meestal voor het jong vee of als paardestal ge bruikt. Tot voor kort werd de korte regel 's zomers werd deze schoongemaakt, witteld en verder geschikt gemaakt voor bewoning. Som mige boerderijen hebben in plaats van een korte regel eeen kaas- of zoutkamer of een zaadkamer.Ook de dars of dors is altijd aanwezig. Dit is oorspronkelijk de dors vloer. Deze wordt meestal gebruikt als stalling voor landbouwwerktuigen en vroeg er tevens voor de paarden. Om een grotere inrijhoogte van de ingang van de dars mogelijk te maken liggen de darsdeuren verdiept in de gevel. Dit is noodzakelijk omdat de hoog opgeladen hooi wagens naar binnen moeten kunnen rijden. DE LANGHUISSTOLP Langhuisstolpen worden ge kenmerkt door de scheiding van het woon— en het be drijf sgedeelte. Op de terp Avendorp even buiten Schagen staat een langhuisstolp, evenals aan het Noord het voormalige weeshuis Het woonhuis is voor het grootste gedeelte aan de voorzijde uitgebouwd en be—

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 8