Paleografie. 15 Afb. 5 Langhuisboerderijtje aan de Kreil te Barsingerhorn. 1. Schilstra, J. J. L. Brandts Buys en C. de Jong, De stolp te kijk. Wogmeer 1978, p. 105. 2. Het Westfriese woord keuken heeft een ruimere betekenis dan gebruikelijk. Met keuken wordt namelijk woonkeuken bedoeld met voorkeuken slaapkamer. Zelfs wordt er wel een heel eenvoudig huisje mee aan geduid. 3. Bloemers, J. H. F. L. P. Louwe Kooijmans en H. Sarfati, Verleden Land. Archeologische opgravingen in Nederland. Amsterdam 1981,p. 56-57 4. Bloemers etc. 1981,p. 69-70 5. Brandts Buys,L.De landelijke bouw kunst in Holland's Noorderkwartier Arnhem 1974,p. 460 6. Schilstra,J.J.L. Brandts Buys en C. de Jong, De stolp te kijk. Wogmeer 1978, p. 47 en verder 7. Brandts Buys 1974, p. 176 en verder 8. Jong, S.Vijf Noorhollandse boerde rijbestekken uit de eerst helft van de 17e eeuw. Een studie over het ontstaan en de bouw van stolpboerderijen. Stich ting Historisch Boerderij Onderzoek, Arnhem 1985, p. 11 9. Slicher van Bath, B.H. De agrarische geschiedenis van West Europa, 500-1850. Utrecht 1960, p. 220-225 In een vorig nummer van De Kakelepost heeft u kunnen lezen over het moeilijke handschrift van secretaris Pietersz. Boven het artikel stond een fragment van ge noemde tekst, die vermoede lijk voor de meesten van u onleesbaar was. Voor de puzzelaars, om hun vertaling te kunnen kontro- leren, en voor de leden die benieuwd zijn naar de inhoud is nu het volledige stuk afgedrukt met de transcrip tie. VERZOEK OM UITBREIDING VAN HET AANTAL, KIESGERECHTIGDEN. Op 1 januari van elk jaar kwamen in Schagen de kiesge rechtigden uit de zeven kies districten de zogenaamde "sevendelenbij elkaar om voor dat jaar een nieuw bestuur te kiezen. Deze verkiezing, die "boon- loting" werd genoemd, vond plaats in de kerk. Het toen malige raadhuis op de markt was veel te klein om het gezelschap van soms vijftig personen te kunnen bergen. Per kiesdistrict werd een afgevaardigde uitgeloot. Dat werd degene, die uit de pot, of zak, met bonen de zwarte boon trok. Deze "gelukkige" de "swarte boon" genoemd wees twee personen uit zijn district aan, als candidaat voor het schepenambt. Uit deze candidaten werd er één door de heer van Schagen, of diens vertegenwoordiger aan gesteld tot schepen. Op deze wijze werden uit de veertien door de "swarte boonen" aan gewezen personen dus zeven schepenen benoemd. Kiesgerechtigd waren in die tijd uitsluitend personen, die meer dan een vastgestel de hoeveelheid land of goe deren bezaten, en bij voor keur van de "gereformeerde religie" waren. In 1B4A bleek het aantal personen, dat aan de voor—

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 17