in de boerderij opgenomen en ontstonden er grotere bu i tenst ij 1 ruimten, doordat het dak tot buitenwandhoog te werd doorgetrokken. Deze ruimten konden worden ge bruikt voor wagenberging, dorsvloer, woonruimte etc. Het proces van stolpvorming is in de 16e eeuw in volle gang. Zo is de langhuisstolp ontstaan. Bij sommige lang- huisstolpen is de berg wel volledig opgenomen in het bedrijfsgedeelte, maar wei nig verhoogd. Het dak is doorgetrokken tot buitenwand hoogte en vaak is een lage- wand aanwezig aan één of twee zijden, maar er is nauwelijks hoogteverschil tussen de woning en de stolp In zo 1n geval is er sprake van een overgangstype van langhuis met binnenberging naar langhuisstolp. Het gaat dan vaak om een klein bedrijf. De langhuisstolp is in het algemeen te vinden op liet oude land. In de latere inpolderingen en droogmake rijen ontbreken ze nagenoeg geheel. De langhuisstolpen met langsstal zijn hoofd zakelijk gebouwd in Kenne- merland en in Westfriesland, de langhuisstolpen met dwarsstal in Waterland en omgeving en in Kennemerland, en bij hoge uitzondering in Westfriesland. Het afleiden van de Westfriese stolp uit de langhuisstolp met langs stal is problematisch. De Westfriese stolp heeft im mers een dwarsstalVoor de draaiing Vcin de langsstal valt niet direkt een nood zaak aan te geven. In beide gevallen kan bij het te klein worden van de koestal een staart worden aangebouwd Het afleiden van de West friese st.olp uit de langhuis stolp met dwarsstal geeft ook problemen. Doorgaans is het voorend van een langhuis stolp met dwarsstal midden voor de stolp geplaatst, terwijl zowel bij de West friese stolp als de lang huisstolp met langsstal het voorend in het verlengde van de zijgevel is geplaatst. In tegenstelling tot de lang huisstolp met langsstal en de Westfriese stolp heeft de langhuisstolp met dwarsstal geen direkte verbinding tus sen het woongedeelte en de koestal. Volgens Brandts Buys is bij de langhuisstolp met dwarsstal de dwarsdooi snede van het stolpgedeelte mogelijkerwijs een vergro ting van de dwarsdoorsnede over de woning. (7) In de dwarsdoorsnede van de andere bovengenoemde types kan ech ter een huis in een huis worden onderscheiden. Hij be doelt daarmee in het eerst geval dat de konstruktie van de stolp hetzelfde is als de konstruktie van de woning. Het stolpgedeelte is een voortzetting en vergroting van het woongedeelte. In het tweede geval is de konstruk tie van de woning opgenomen in de konstruktie van de stolp. Aan de hand van oude kaarten en kadastrale gege vens stelt Brandts Buys voorts vast dat de langhuis stolp ouder is dan de West friese stolp. Beide types langhuisstolp hebben kenmerk en van de Westfriese stolp. Aangenomen mag worden dat de Westfriese stolp ontstaan is uit de beide langhuisstolp— vormen. Er valt niet nauw keurig na te gaan hoe deze ontwikkling is verlopen. De Westfriese stolp wordt vooi namelijk aangetroffen op het oude land binnen de West friese Omringdijk. De Jong verklaart dit als volgt. In de droogmakerijen van de 17e eeuw lag het land direkt achter de boerderijen. (8) De? darsdeuren konden hier

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 15