9 landeigenaren uit de stad die gewend waren aan de weg zijde te wonen en dat ook zo wilden op hun boerderijen, waar zij regelmatig verble ven. Het eerste gevolg daarvan was dat de Westfrie— se stolp een kwartslag werd gedraaid, zodat het woonge deelte naar de weg toe werd gekeerd. Dit type wordt de gekeerde Westfriese stolp ge noemd. Doordat de darsdeuren nu in de zijgevel zaten kon de voorgevel symmetrisch worden ingericht en zo kon de boerderij het uiterlijk van een statige buitenplaats krijgen. De volgende stap was het zodanig verplaatsen van de dars dat de darsdeui en in de achtergevel kwamen. Deze faktoren hebben bijge dragen tot de ontwikkeling van de Noordhollandse stolp. Af b2 Plattegrond van twee verlengde Wstfriese stolpen DE NOORDHOLLANDSE STOLP Het woongedeelte van de Noordhollandse stolp is ge heel onder het stolpdak opge nomen. De woning ligt aan de voorkant van de boerderij en bestaat uit voorkamer en woonkamer, ofwel voorkamer en keuken. (2) Dit type boei derij komt rond Schagen het meeste voor. Soms wordt de voorkamer voorhuis genoemd. De grotere boerderijen hebben een opkamer, een binnenkamer en een woonkamer. De bedsteden werden ingebouwd in de berg of in de scheidingswand tussen twee kamers, met een doorgang of hosje ertussen. De eenrijige koestal ligt in de volle lengte van de boei derij haaks op de woning naast het vierkant. Ook bij de Noordhollandse stolpboei derij is de koestal soms uit gebreid met een dubbelrijige staart. De darsdeuren bevin den zich aan de achterzijden van de boerderij. De dars sluit haaks aan op de woning Aan de achterzijde, het achterom, bevindt zich tussen dars en koestal de korte regel of zomerwoning. Oorspronkelijk waren er al tijd twee schoorstenen, één in de woning en één in het achterom. Nu is dat meestal niet meer het geval. De nok van het stolpdak loopt even wijdig met de koestal. In tegenstelling tot de West- friese stolp kon de woning van de Noordhollandse stolp aanvankelijk alleen bereikt worden via de koestal. Omdat men dat bezwaarlijk vond, werd daar later verandering in aangebracht. In de loop van de 19e eeuw groeiden er meer bezwaren tegen de ooi spronkelijke vormgeving. Door het aanbrengen van pilasters en een klassicis— tische kroonlijst langs de

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 11