C\ 6cel 6 vr/irwaewi t? 'r/s/stur /w« l+shc^/Cz 'A-.-.V '■mi'',» "1 *- ~"ïi kige communicatie en de ge bruikelijke ambtelijke papierwinkel werd het voor rechthebbenden bijna onmoge lijk om het voorgeschoten geld terug te krijgen. Samen met de burgemeester probeei de Cornelis zijn geld uit Den Haag terug te krijgen. Talloze brieven werden ver geefs geschreven. Dan weer was het bewijs onvoldoende, dan weer was er een nieuw formulier ingevoerd. Ze moedeloos van. nieuw aanvraag— dat bij Joh. Haarlem werd werden er Voordat een formulier, Enschede in besteld, in Schagen aange komen was, was de termijn verlopen. Ze hebben hun geld nooit gekregen. VERZORGING VAN DE GEVANGENEN Dit was niet het enige conflict dat Cornelis met de autoriteiten had. De verzoi ging van de gevangenen was in zijn tijd uitbesteed aan "aannemers", dus geprivati seerd zoals dit nu genoemd wordt. Cornelis besteedde 10 stuivers per dag per gevange ne, en declareerde dat bedrag bij de gemeente. De gemeente declareerde de kost en dan weer bij de "Generale aannemer". Dit was in de jaren 1815/1816 van Rijn Jsz in Amsterdam. Deze wenste echter niet meer dan 6 5/16 stuiver per kop per dag" uit te betalen. In Beverwijk en Loenen kwamen ze wel uit met dit bedrag, dus in Schagen moest het ook kunnen. Een persoonlijk bezoek van Cornelis aan van Rijn mocht niet baten. In november 1816 schrijft de burgemeester een zeer boze brief over dit onderwerp aan de Staatsraad. Binnen een week is er antwoord. De Staatsraad is van mening dat 6 stuivers en 5 penningen per dag voldoende moeten zijn. Hij adviseert de burgemeester om jaarlijks in de gemeente begroting een post "salaris voor de cipier op te nemen. Dit zou vijtig tot honderd gulden moeten bedragen, naar gelang de omstandigheden. DE TOESTAND VAN DE GEVANGE NIS De toren is stevig gebouwd, maar voor het gebruik als ge vangenis niet optimaal. Dit blijkt uit een opgave van de toestand in de maand april 1822. De vloeren, trappen, deuren en het voor een ge vangenis zeer belangrijke hang— en sluitwerk behoeven dringend verbetering. "Dat er geen gevangenen ontsnapt zijn is echter meer toe te schrijven aan de bijzondere zorg, die voor de gevangenen genomen wordt, door er een wacht bij te plaatsen, dan aan de sterkte van de ge vangenis", zo staat er in de opgave van de schout.

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 8