5 jaren de kost met verschil lende werkzaamheden, o.a. voor de gemeente. We komen hem tegen in de Schager Reeel boeken als kwitantie- loper en als verkoper van een deken, kosten F 2.—.—, voor de "casernen"(kazernes) Hij trad regelmatig op als getuige bij huwelijken en overlijdensaangiften. Een bezigheid die enkele penning en, of soms wel stuivers op leverde. In deze acten staat dat zijn beroep cipier was Dit wekte vermoedelijk ver trouwen bij de betrokkenen. Bij geboorte— en overlijdens aangiften van zijn kinderen was hij verversknecht, verver en zelfs een keer koopman.Als assistent van deurwaarder Boonacker, ge tuigde hij verschillende keren bij civiele processen, die gevoerd werden voor het VredesgerechtHiervoor bracht hij dan bezoeken aan plaatsen in de omgeving zoals Dirkshorn,StMaarten en de Niedorpen. Zo is hij in 1823 getuigen bij de vei koop van "70 a 80 Parken Eisen en Ypen" in de herberg "De Peereboom" in Dirkshorn. Gedurende zijn loopbaan als cipier maakte hij zijn teke ningen en schilderijen en schreef hij zijn boeken. Voor zover wij weten maakt Cornelis zijn schilderwerk grotendeels in opdracht. Hij moest dan de opdrachtgever, zijn woning en woonomgeving zo natuurgetrouw weergeven. We zijn er niet achter ge komen hoeveel geld hij kreeg voor een schilderij. Ook weten we niet, wat hij met het schrijven van boeken ver diende. Het zal niet veel geweest zijn want de oplage was zeker niet groot,de ver koopprijs was slechts F 2,20 AANGESTELD ALS CIPIER In 1811 werden er in het hele land "hulpgevangenis sen" opgericht. Ook Schagen kreeg zo 1n gevangenis, welke gevestigd werd in de weste lijke toren van het Slot. Cornelis werd aangesteld als onbezoldigd cipier en kreeg toestemming om in de ooste lijke toren te gaan wonen. Erg druk zal hij het niet ge had hebben. De Schager ge vangenis behoorde tot de categorie "maison de pas sage", huizen voor doortrek kende gevangenen. Afgezien van een lokale landloper voor enkele nachten kreeg hij incidenteel een groep gevangenen, op de weg van Den Helder of Texel naar Alkmaar, te verzorgen. PRETENTIES In 1813 overnachtte in Schagen een bataillon Spaanse krijgsgevangenen, dat onderweg was naar Den Helder om daar vrij gelaten te worden. Verschillende burgers, waaronder ook Coi nel is hadden kosten gemaakt voor "vivres(levens middelen) aan deze gevange nen). De burgemeester, die enkele burgers schadeloos had gesteld, en Cornelis zou den dit kunnen declareren bij de Franse Staat. Dat ging allemaal niet zo snel en na het vertrek van de Fransen in 1813 bleven zij zitten, met deze "preten ties" ten laste van de Franse Staat. Door de gebrek

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 7