Werkgroep Genealogie 2 OVER GENEALOGIE Het onderzoek naar het leven en werk. van Cornelis Bok. is een project van de werkgroep genealogie van uw verenig ing. U zult dus in dit spe ciale nummer van De Kakele— post veel genealogische ge gevens aantreffen. Lezers, die bezig zijn met het onder zoek van hun voorouders zijn doorgaans op de hoogte met de wijze van presentatie van genealogische gegevens. Ook de gebruikte afkortingen en termen zullen geen problemen opleveren. Voor de niet ge nealogen hebben we getracht een wijze van presentatie te vinden die ook voor hen lees baar is. Ter ondersteuning vindt u verderop in deze in leiding een overzicht van de gebruikte afkortingen en de verklaring van enkele begrip pen. GENEALOGISCH ONDERZOEK Genealogisch onderzoek be gint met het verzamelen van gegevens van nog levende personen van het geslacht, dat men uit wil zoeken. Daar na gaat men verder met onder zoek in de van de Burgelijke Stand (vanaf 1811) en de doop-, trouw-, en begraaf- boeken (de z.g. DTB regis ters) uit de voorgaande periode. Deze gegevens, voor namelijk datums, vormen de "paspop" waaromheen de "mooie kleren" gehangen wor den. De "mooie kleren" zijn de gegevens die meer infoi matie verschaffen over de betreffende personen in hun tijd. Dit kunnen testamenten rechtbankregisters, wees- kamerboeken etc. zijn. De archiefdelen, waarin deze informatie is te vinden zijn veel moeilijker toegang— kelijk. Bij het onderzoek hebben we ons beperkt tot de achtergrondgegevens van de persoon Cornelis Bok. Wat we van zijn voorouders weten, buiten de officiële data zijn meer toevalsvondsten. DE KWARTIERSTAAT Voor de presentatie van de fami1iegegevens van Cornelis Bok is gekozen voor de kwar tierstaat, na de stamboom de meest geliefde genealogische presentatievorm. Bij de kwar tierstaat wordt uitgegaan van een persoon, de proban- dus of kwartierdrager. In ons geval dus Cornelis Bok. Deze krijgt het nummer 1. Zijn vader wordt met 2 aan geduid, zijn moeder 3, groot ouders van vaderszijde met 4 en. 5, en die van moeders zijde met 6 en 7. Per gene ratie vindt er dus een ver dubbeling van nummers plaats Alle mannelijke voorouders hebben dus een even nummer, en de vrouwen een oneven nummer. De staat, zoals hij in dit nummer is afgedrukt bevat uitsluitend de zoge naamde "primaire gegevens". Als er meer gegevens over een gezin gevonden zijn, zijn die in een apart hoofd stuk beschreven. AFKORTINGEN EN BEGRIPPEN De meeste gebruikte af kortingen spreken voor zich.

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 4