32 niet voor beuzelpraat moet houden. De Recensent 1828 deze tijd namelijk als be dreiging voor de nationale cultuur gezien. fiTTS PAAI.. .1 K X X K. Afb.4Titelpagina van De Witte Paal, of Jenne Voor "romantische" invloeden was Cornelis Bok niet erg ontvankelijk. Voor hem was het zogenaamde "biedermeier" karakter veel belangrijker. Dit wordt gekenmerkt door een nadruk op beheersing van de hartstochten, rust, evenwicht en harmonie. De taferelen spelen zich vooi namelijk af in het beschutte gezinsleven, of in de direc te (landelijke) omgeving. Dat alle romans van Bok zich in een periode in de natio nale geschiedenis afspelen heeft echter wel enigzins met de romantiek te maken. Onder invloed van een schrijver als Scott (Ivanhoe) werden er veel historische romans geschre ven. Bok deed dit echter voornamelijk uit een "pattriottisch" standpunt: Om de liefde voor de (Westfriese) geboortegrond en het nationaal gevoel te bevorderen. Het navolgen van buitenlandse smaak werd in MORALISERENDE INSLAG Een vast geloof in de didac tische mogelijkheden van lectuur, maakte dat een moraliserend karakter in romans gewenst werd. Jonge mensen moest de juiste levensweg gewezen worden. Door deze maatschappelijke functie, die bij toneel nog sterker aanwezig was, werd er grote waarde aan recht schapen, deugdzame en Hollandse karakters gehecht, "De deugd beminnelijk, en het betrachten derzelve aan lokkelijk voorstellen, en omgekeerd, de ondeugd af— schuwlijk en derzeiver naja ging als ziel— en lichaams— bedervend afschetsen. was het doel dat Cornelis Bok voor ogen stond. Door allerlei zeer toevallige om standigheden komen de deugd zame mensen in zijn romans dan ook altijd goed terecht. RECENSIES Voor de verkoop van zijn boeken was Cornelis in grote mate afhankelijk van goede recensies. Enkele boeken, zoals "De hut aan de grenzen" en "Twee vrienden, of de gevolgen der partij zucht" kregen redelijk posi tieve recensies: De inhoud was fatsoenlijk en morali serend genoeg. Over een aantal andere boeken was men echter heel wat minder enthousiast. Na zeer slechte recensies op "De Witte Paal, of Jenne" voerde Cornelis in zijn volgende boek dan ook een be diende, Phortop die bij twee verschillende heren ge diend had. Beide heren waren "boekbeoordeelaarsDe ene,

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 34