30 "In dat gedeelte van dit boek, waar de Schrijver als lofredenaar spreekt, dit zal ik hier eens en vooral aanmerken, - is alti.ideen zeker persoon, maar, wanneer hij hekelt dan is niemand bepaaldelijk beoogd. Het is dan ook niet moeilijk te bedenken wie Bok met de volgende omschrijving be doeld zal hebben (afb.1 Maar," vervolgde ellenstof wij moeten ook nog decoratien keppcn." Daar aal ik wel voor zorgenantwoordde de dirckteurik heb daarover reeds gefproken met eenen mandie zulksals het warete Schagttt ook doet. Dit is iemand die komedie (pelen fchilderen, fchrijven, teekenen, en wat niet alkan." En nog geen brood(fluisterde de fcheer- jongen.) Afb. 1Fragment uit Vooringenomenheid en Vooroordeel DE AFKOMST VAN CORNELIS BOK EN ZIJN PUBLIEK Nog lang na 1815 werd de letterkunde overwegend ge schreven door mensen uit de klasse van de oude regenten en de welgestelde burgerij. In ieder behoorden schrijvers tot "beschaafde 11 stand, die over het algemeen nog Frans-gezind was. Cornelis Bok was echter afkomstig uit de lagere mid denklasse, en in slechte economische omstandigheden opgegroeid. Frans-gezind was hij allerminst. Leeslust op te wekken bij henwelker ftand geenc eigenlijke geleerdheid vordert noemt reeds genoemde fchrjvcrhen de eerfte fchrede doen zet ten ter ontwikkeling van goede maar Jluimerende gewaarwordingen. Ztj beginnen te lezen om zich tc vermaken en vermaken zich ook werkelijk door lezenwanneer de kringwaarin men hen ver plaatst hun eigen is; de voorvallen, uit het dage- lijkfche leven genomenhunnen wcetlust bevredigen en tevens nut en vermaak gelijktijdig bevorderen. Tot dit doel iets bij tc drogen heelt dus befchouwd, ook verdicnfïc. Hoe Hoe gelukkig zoude ik mij achten, mijne welge zindetoegenegene Vrienden! wanneer dit deel mijner werken, hetwelk ik weder voor dusdanige Lezers vervaardigdeccnigermate aan dat oogmerk beantwoordde Afb. 2: Fragment uit Twee vrienden, of de gevolgen der partijzucht. Misschien heeft zijn afkomst er mee te maken dat Bok zich op een minder ontwikkeld publiek richtte dan gebruike lijk was EEN BEKNOPT LETTERKUNDIG OVERZICHT De boeken die Cornelis gele zen had, zullen ongetwijfeld invloed op zijn opvattingen en op zijn stijl gehad hebben. Daarom volgt hier een summier overzicht van enkel belangrijke literaire st romi ngen. Eind achttiende eeuw werd de letterkunde niet meer alleen door classicistische en ver lichtingsidealen gekenmerkt. Romantische elementen staken de kop op. Hierdoor werden de uiterlijke vormen minder belangrijk. Er kwam een grotere nadruk te liggen op het subjectieve en het ge voel. Ook kwam in deze tijd de roman op. Schrijvers als Rhijnvis Feith, en Betje Wolff en Aagje Deken beoefenden dit genre. Feith was bij uitstek de vertegenwoordiger van het sentimentele. Daarentegen handhaafden Wolff en Deken vele verlichtingsideeën. Hun hoofdpersonen mochten wel ge voelig zijn, maar niet ovei dreven sentimenteel. Andere voor Cornelis Bok belangrijke schrijvers uit deze periode waren onder andere Hieronymus van Alphen met zijn ongekunstelde kindergedichten en stichte lijke mengelpoezie; en

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 32