19 Roggeveen, bode, Jacob Zuaag veldwachter, Willem Rogge veen, doende boerenbedrijf en Andre Joseph van Cantfort secretaris. Zij waren arm want bij hun huwelijk toon den zij een certificaat van onvermogen afgegeven door de gemeenten Schagen en Barsingerhorn. Het echtpaar ging wonen aan de Loet op nr. NI 50. KINDEREN Hun eerste kind een dochter, die de naam Maartje kreeg, werd geboren op 1 augustus 1846, getuigen bij de aan gifte waren Jan Slot, 35 jr. en Pieter Houtzager 42 jr. schippersknechten wonende op de Loet. Het gezinnetje is vertrokken naar Den Helder. Hier werd op 26.04.1851 hun zoon Jan geboren. Wilkes Zaatman, die vermoedelijk als zeeman zijn brood verdiende is overleden in Londen op 18.09.1852. Maartje is met haar kinderen naar Texel vertrokken, waar vermoedelijk nog familie van haar man woonde. NAAR DRENTHE Op voordracht van de gemeen te Texel kreeg zij een plaats "aangeboden" in een van de kolonies van de Maat schappij van Weldadigheid. Op 25.10.1854 zijn Elsje Maria Bok en haar kinderen vertrokken van Texel en in geschreven in kolonie III (Willemsoord) van genoemde maatschappij. Zij werden in— gekwartiert bij de wed. J. Langenberg. Op 7.4.1855 zijn zij overgeplaatst naar kolonie Veenhuizen I, ge meente Norg. Daar overleed op 22. 10. 1858 dochter Maart je. Twee jaar later, op 8. 02. 1857 overleed Elsje Maria. Haar overlijden werd aangegeven door Gerardus Gierds en Johannes Laman zaalopzieners bij de kolonie Jan werd op 5. 10. 1859 ondei gebracht bij J. M. Veldmeij— er, op de 9.8.1866 bij P.C. Spitsmachter eveneens in Veenh. I, op 4. 10. 1866 bij Ad. van Dalen in Veenh. II Gravure mei woningen van kolonisten (Foto archief Drents (lste wijk) en is 12.1.1867 uit de kolonie ontslagen. Na zijn ontslag is hij terugge keerd naar Texel, waar hij koperslagersleerli ng werd. Op 11.12.1872 is hij vertrok ken naar Anna Paulowna, waar we het spoor bijster zijn ge raakt DE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID De Maatschappij van Weldadig heid werd in 1818 opgericht. Zij kwam voort uit een initiatief van generaal Johannes van de Bosch. Deze sociaal bewogen man, dacht hiermee een bijdrage te leveren aan de oplossing van de armoede. Deze belangrijke doelstelling van de Maat schappij probeerde men te verwezenlijken door landbouw koloniën te stichten, waar arme personen landarbeid konden verrichten. De eerste huisjes werden gebouwd in Drenthe in de omgeving van Vledder. Later kwamen hiei bij de koloniën op de grens van Friesland en Overijssel. De eerste jaren werden er uitsluitend gezinnen geplaat stmaar later werd het moge lijk om wezen en alleenstaan den op te nemen. Zij kregen onderdak bij gevestigde kolo nisten. De vrouwen en oudere

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 21