Schagen knooppunt van drie trambanen 17 hele tocht. Toen de tramlijn naar Alk maar werd opgeheven, huurde Nan het tramhuis op de Loet en ging daar met zijn gezin wonen Naast het tramhuis zette hij een oude spooi wagon, die aan één kant open werd gemaakt en uitgebouwd tot een soort stal voor zes koeien. In de oorlog moest de stal op last van de Duit sers weg en moesten zijn koeien elders ondergebracht worder. Na de oorlog kwam er een nieuwe stal, voor 14 koeien. In 1934 al was hij begonnen om met paard en wagen schil len op te halen. Dat bleef hij doen tot 1967, en zo kende iedereen hem ook: als boer op de voormalige Tram baan van de Lagedijk tot de Dorpen en een paar stukjes land die hij van de Hervorm de Kerk huurde én als schillenboer. In 1967 is Nan gestopt en stil gaan wonen in de Haven straat. Daar woont hij nu nog met zijn vrouw. Het Tramhuis, eigendom van de Provincie, is nu verhuurd aan de familie van Huizen, 't Is geen boerderij meer; de van Huizen's houden al leen wat kleinvee. Nan Spaan met zijn schillen— kar is uit het straatbeeld van Schagen verdwenen— al hebben we tegenwoordig weer een moderne schillenboer terug. A. Kapitei n. Op 29 augustus a.s. is het 75 jaar geleden dat de toen malige trambaan Alkmaar— Warmenhuizen— Schagerbrug- Schagen werd geexploiteerd. Schagen was door middel van een trambaan ook verbonden met Van Ewijcksluis, via de Wieringerwaard, aansluiting gevend op de boot naar het toenmalige eiland Wieringen. De derde trambaan liep van Schagen, via Winkel naar Wognum en sloot daar aan op de spoorlijn Hoorn-Medemblik die nu nog —of liever weer als toeristische tramlijn wordt geexploiteerd. Helaas de drie genoemde trambanen bestaan niet meerJ Er wordt momenteel op historisch—cultureel gebied veel vastgelegd en men kan zich afvragen, hoe het staat met het onderwerp "De ver plaatsbaarheid van de mens in vroeger jaren". Ik heb mij recentelijk, maar ook al eerder, afgevraagd of de mogelijkheid bestaat om een boekje— of een andere vorm van publikatie— het daglicht te laten zien met als onderwerp "Schagen, knooppunt van drie tram banen". Er is verspreid veel over gepubliceerd in krant en, en boekjes over historische spoorlijnen; er zijn oude ansichtkaarten; er is een oud archief van N.S.de ouderen kennen de anecdotes nog.De vraag is

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 20