10 hier van 1618 tot 1658 - dus veertig jaarlang stond, en welke pastoor tegelijk de omliggende dorpen bediende. In de binnenmuur van het les lokaal bevond zich tot ca. 1960 nog een nis om een heiligenbeeld in te plaatsen Die nis werd afgedekt door een eikenhouten deurtje met roetjes en glas erin. Het lokaal had zijn ramen met de kleine ruiten aan de noord kant, het plafond bestond uit een tongewelf, licht grijs geschilderd. Het dorp kreeg in 1877 een nieuwe school met onder- wij zerswoningdie boven op de terp Eenigenburg werd ge bouwd, dit oudste schooltje staat aan de voet van die terp en is nu bekend als Surmenhuizerweg nr. 8. Toen het als school geen dienst meer deed, werd het verkocht en vestigde de dorpstimmerman er zich, die in het lokaal een prima werk plaats zag. Bijna een eeuw heeft het nog zo gestaan, (foto nr. 2). Op 1 augustus 1876 vierde Theunis de Jongh, de hoofd onderwijzer van Eenigenburg, er zijn vijftig jarig (J) ambtsjubileum. De Schager Courant uit die dagen doet er het volgende verslag van: De heer T. de Jongh vierde 1.1. Donder- dag den dag waarop hij vóór vijflig jaar aan het hoofd der school te Eenigenburg (gemeenle St. Maarten) werd gpplaafst. Reeds vroeg vereenigden zich de schoolopziener, de burgemeester en de gemeenteraad, tal van on derwijzers, benevens vele vrienden van den grijzen maar r.og kloeken jufcelaris in de sierlijk ingerigte feesttent. Talrijk waren de blijken van belangstel li ng, heui aangeboden. Door de gansche gemeente wapperde de driekleur. Theunis de Jongh was ge trouwd met Adriana van Hanxleden afkomstig van Dijkstal, een buurschap tus sen het dorp Sint Maarten en Eenigenburg. Van haar wordt gezegd dat zij operazangeres was. Meester de Jongh moet in zijn leven een actief mens zijn geweest want na zijn 50- jarige jubileum voegde hij aan die respec tabele staat van dienst nog vijf jaren toe, om de 55 vol te maken. Naast hoofdonder wijzer was hij ouderling, kerkelijk ontvanger en voor zanger van de Ned. Herv. kerk. Hij overleed op 4 juli 1889, 85 jaar oud en werd begraven te Eenigenburg. Zijn vrouw was katholiek ge bleven en vond haar laatste rustplaats daarom in Tuit- jenhorn. Eenigenburg

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 13