Werkgroep Agrarische Geschiedenis 8 HET KAASMUSEUM IN HET WAAGGEBOUW TE ALKMAAR. Het is vooral Gerrit Kaper, Kaashandelaar en promotor van de Noordhollandse kaas, geweest die de aanzet heeft gegeven tot de Stichting Kaasmuseum Alkmaar. Het museum, gehuisvest in het unieke Waaggebouw aan het Waagplein, herbergt een leervolle en smaakvolle ten toonstelling van vrijwel al les wat met de kaasberei ding uit vroeger dagen te maken heeft; tot en met de kaasbrik (wagen), waarmee de boeren de kazen naar de kaas markt vervoerden. Men vindt in het museum een model van een boerderij met erf, nagemaakt door Dhr.P. Mooij uit Bergen. Het dak kan eraf, zodat u alle die ren in de stallen kunt zien. Er staan prachtig gebeeld houwde kaaspersen, waaronder de aparte "rij—pers", waar in maar liefst 12 tot 14 edammers tegelijk werden ge perst. Ook liggen er veel voorbeelden van kaasmerken. Er is veel te vinden van en over de vele vroegere melk fabrieken. Zoals de Sierkan (d.i. de grote koperen melk kan bus) van de melkboer in de straat, geplaatst op een mooie houten handkar van de gelijknamige voor malige melkinrichting te Den Haag. De fabriek had later succes met de ijsfabricage. Het museum bezit daarnaast een oude half—automatische boterinpakmachinede eerste melkmachines en veel foto's van bijv. de centrifuge— en pasteuriseerafdeling van meer hedendaagse melkfabrie ken De geschiedenis komt uitvoe rig aan bod, zoals Wouter Sluis die aan het einde van de vorige eeuw de aanzet gaf tot scholing en ook de invoering van "technologie" in de kaasmakerijEn de vele kleine kaasfabrieken die Noord-Holland rond 1920-30 telde, waarvan de al wat grotere "De Eensgezindheid" te St. Maartensvlotbrug het

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 11