Werkgroep Bouwgeschiedenis 6 en ook vereenvoudiging. Het idee was afkomstig uit Amerika, maar de machines werden al snel nagebouwd in Europa. De donkerblauwe Bo— linder Munktell -Kortweg de Munktell genoemd- kwam uit Zweden. Slooves uit Winkel had er een. De machines hadden één nadeelze konden pas in de middag beginnen, als het graan droog was. Maar hun opmars was niet te stuiten en de dorskasten staan nu ergens in een hoek. 't Principe van de dorstrom- mel met de slaglijsten is echter jarenlang gehand haafd. Sinds enkele jaren is er dan een nieuw procédé: de axiaal maaidorser. De dorskast is vergane glo rie, maar ik denk er nog met plezier aan terug. Ook al zeiden sommige mensen een tikkeltje onverschillig: "Laat de boeren maar doi sen KI. Keetman Zeegebuurt 2 Schagen. De inventarisatie van Eeni genburg mag nu wel afgerond genoemd worden. Zoals prac- tisch overal in deze streek is de invloed van nieuwe op vattingen en dientengevolge het gebruik van moderne materialen en vormen duide lijk zichtbaar: Nagenoeg niet één bedrijfsgebouw be vindt zich nog in originele staat, de woonhuizen komen beter uit de bus. Ingrijpen de veranderingen zijn vooral merkbaar wanneer een gebouw aan zijn bestemming is ont trokken. Dit is volkomen be grijpelijk, want zo 1n gebouw wordt tenslotte opgetrokken om de bewoner te dienen en in zijn leefbehoeften te voorzien, en niet andersom. Landschappelijk gezien houdt dit meestal een verarming in, vaak is er al opgetogen heid wanneer een silhouet bewaard is gebleven. Het dorpsbeeld in zijn totali teit komt er dan in verge lijk met andere dorpen nog niet zo slecht vanaf. Een niet zo vaak voorkomend, maar toch heel karakteris tiek boerderij—type is de zogenaamde onvolledige stolp Deze vertegenwoordigt wat Eenigenburg betreft in dit

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 8