22 zijn moeder? DE ROOS. Zijn koopmanschap legt hem geen windeieren. In 1620 koopt hij drie erven, waarvan er twee bebouwd zijn, aan de noordzijde van de Leliegracht voor een totaalbedrag van 8400 gulden. Op het onbebouwde erf laat hij een woning bouwen welke de naam "De Roos" krijgt. De roos die hij ook voert in zijn wapen, dat beschreven wordt als: "Een verhoogd mannenhoofd, verge zeld beneden van een roos". Deze roos zou de roos kunnen zijn uit het gemeentewapen van Schagen, als herinnering aan zijn geboorteplaats. In 1582 kregen de burgemeester en schepenen van Schagen van heer Jan een zegel. De beeltenis van dit zegel is vermoedelijk de zelfde als die van het huidige gemeentewapen en wordt beschreven als: "Een roos liggende in een ring en aan de vier hoeken vergezeld van een lelie". De woning naast de Roos was ook van Jan en was genaamd de Lelie. De vraag is of deze naam gege ven is door de eigenaar en is de betreffende gracht naar dit huis genoemd, of heeft het huis de naam van de gracht waaraan het lag gekregen? HEEMSTEDE. In 1649 koopt hij voor 12.820 gulden een hofstede in Heem stede, waar hij woont tot zijn overlijden op 16 april 1662. Zijn vier kinderen en later ook zijn kleinkinderen delen in zijn welstand en weten de door hen geerfde kapitalen nog te vergroten. H00FTSH0FJE. Een ongehuwde kleindochter Angenis Hooft bepaalt testa mentair, dat na aftrek van de begrafeniskosten en een legaat aan haar knecht, de jaarlijkse inkomsten van kapitaal en goederen besteed dienen te worden aan de aankoop van grond in Den Haag en de bouw daarop van acht huisjes voor bejaarde vrijsters of weduwen van gereformeerde religie. Deze bepaling is uitgevoerd en heeft geresulteerd in de bouw van het Hooftshofje in Den Haag. LITERATUUR. De volledige genealogie van deze familie, die in 1843 is uitgestorven is beschreven in het 2?ste jaarboek (1973) van het Centraal Bureau voor Genealogie, bij welk artikel een foto van het schuttersstuk en een beschrijving van het Hooftshofje zijn opgenomen. Een foto van het schuttersstuk is tevens te vinden in het boek "Alle schilderijen van het Rijksmuseum". (Het Rijks museum heeft het schilderij lange tijd in bruikleen gehad van het Amsterdams Historisch Museum) Informatie over het hofje is ook te vinden in het boek "Hofjes in Nederland". Gegevens over het gemeente wapen van Schagen zijn te vinden in het boek "Schagen door de eeuwen heen van J. Bregman. R. J. M. van de Pol

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 24