21 liepen nog wel wachtdiensten en vormden escorte bij bezoeken van belangrijke personen. Voor de portretschilders vormden zij belangrijke opdrachtgevers. Bij feeste lijke gebeurtenissen zoals bij bevorderingen lieten zij een groepsportret maken. De Nacht wacht is daar een goed voor beeld van. Het aantal afge beelde personen geeft slechts zelden de ware sterkte van het gilde weer, alleen degenen die het geld er voor over hadden deden mee. WELGESTELDEN. De klanten van de schilder Cornelis van der Voort behoor den tot de welgestelde Amstei damse kooplieden en regenten- klasse. Jan Lucasz. Hooft was een van die welgestelden. Hij was omstreeks 1588 in Schagen geboren als Jan Luytghensz. zoon van Luitgen Jansz. Boeyshooft. De naam van zijn moeder is niet bekend. Mogelijk was zij verwant aan het geslacht Hooft, waartoe de bekende slotvoogd van het Muiderslot, Pieter Cornelisz. Hooft ook behoorde. HEMKEWERF. Het gezin Boeyshooft had vijf kinderen, Jannetgen, Maritgen, Aechtgen, Jan en Neeltgen, en woonde naar alle waarschijn lijkheid op HemkewerfIn de transportregisters van Schagen zijn de volgende gegevens gevonden die daar op duiden. - Op 15 december 1591 verkoopt Luijten Jansz. Boeyshooft aan Jan Jansz. Hemkewerf, zijn buurman, 8 snees groetlant in de Lagedijcker Cage bij Rij pelant - Op 5 april 1606 worden uit de erfenis van Luitgen Jansz. Boeyshooft door de voogden van de minderjarige kinderen Jan en Neeltgen, 2/5 parten van het huis en erf op Hemkewerf getransporteerd aan een zwager die daar woont. Deze zwager Maarten Alberts Modders was getrouwd met Maritgen Luit— gensdr. hun oudere zuster. Uit andere acten valt op te maken, dat de familie niet geheel onbemiddeld was. Regel— Fragient van de kaart van Jan Dirk Zoutian uit 1665. matig wordt er gehandeld in onroerend goed, zoals een vrij huis en erf op de Hogesijde. Gekocht in april 1594 van Jan Lambersz. en enkele maanden later verkocht aan Roelof Iorisz. Glasemaker. AMSTERDAM. Jan Luitghensz. trekt naar Amsterdam, waar hij het beroep van kistemaker uitoefent. Op 18 januari 1615 trouwt hij daar met de vierentwintig jarige Amsterdamse Elisabeth Lenaerts dochter van hoeden maker Hans Lenaerts en zijn vrouw Elisabeth Jansdr. Bruyns. Het beroep van kiste maker laat hij in de steek en wordt koopman. Tevens neemt hij een nieuwe familienaam aan en noemt zich voortaan Jan Lucas Hooft. Over de reden van deze naamsverandering kunnen we uitsluitend gissen. Is het een verkorting van Boeyshooft, of is het de familienaam van

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 23