Deutekom B.V. te vormen zijn in het Teu— toburgerwoud in Duitsland bewaard, waar ze Irmensaule genoemd worden. Het exem plaar hier is wel van hout geweest en 't zal heimelijk na de invoering van het Christendom aanbeden en vei eerd zijn geweest door zijn aanhangers. DE DUIVELSHOEK. Hier resideerde de duivel met toverijen en duivels kunsten. Ik kan er -helaas- geen nadere uitleg aan geven. Het is onbegrijpelijk dat namen uit het dagelijks le ven van zo lang geleden een hardnekkig bestaan leiden. Het zijn niet enkel de hei dense aanduidingen die zo lang blijven. Velerlei si tuaties laten zich nog dui delijk herkennen, ondanks de ingrijpende bewerkingen door het tijdsverloop, zoals overstromingen, opslibbingen bedijking, bossen, ontbossen de culturen, opeenvolgende en wisselende eigenaren enz. Een volgende keer een ander onderwerp. W. K. van Schoneveld, Eenigenburg. A.S.Deutekom, grondlegger van het in Schagen zo bekende be drijf Deutekom b.v. trouwde op 25 mei 1900 en begon een groentewinkel in het pand waar nu de slagerij van Ploeger in is gevestigd, op het Noord in Schagen. Dat betekende venten langs de huizen met een honde— kar, die al snel vervangen werd door paard en wagen, tei wijl zijn vrouw, een Portegijs afkomstig van een boerderij onder Oudesluis, de winkel deed. Tijdens de eerste wereld oorlog, 1914—1918, kreeg Deu tekom de levering van aardap pelen aan het leger, een belangrijke order. Die aard appelen haalde hij met paard en wagen uit Opperdoes en dit vormde het begin van een gros- si erder ij in aardappelen natuurlijk, maar ook in groen ten en fruit. Deutekom ging met zijn tijd mee: de eerste vrachtauto, een T-Ford, kwam in 1923; rond

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 19