10 ROB na te komen om alle Vroeg-middeleeuwse spullen voor onderzoek naar Amers foort te sturen. DE ZIJPE Het onderzoek in de Zijpe betrof een nederzetting op het veen die mogelijk, voor een klein gedeelte, goed bewaard was gebleven onder een dijkje. Inderdaad bleek dat er in het veen ingra- vingen en zelfs paalgaten waren te vinden. Veel van het te onderzoeken werkvlak was echter verstoord door veen-graverij in de Middel eeuwen en door de aanleg van sloten in de zestiende eeuw. Naast een flinke hoeveelheid keramiek en botten, werden enkele (huis)slootjes en paalgaten gevonden alsmede een wandje van plaggen. Het geheel zou als een stukje van een boerderij uit de tweede eeuw kunnen worden geïnterpreteerd. Om daarover zekerheid te verkrijgen zal in 1988 zuidelijk van de oude werkput een nieuwe moeten worden gegraven. Onder de vondsten bevindt zich een compleet aardewei ken bakje en tamelijk veel scherven van keramiek die door ruiling met de Romeinen hier beland moet zijn. Bij zonder is voorts een houten (deur?)knop en een ronde schijf van gebakken klei waarop men mogelijk zelf zijn potten heeft gevormd. WATERLEIDING DOOR DE ZIJPE. Tussen Eenigenburg en Scha— gerbrug, en daarvandaan naar De Stolpen, werd in 1987 een reusachtige, nieuwe water transport-leiding gelegd. Door de aard van de werkzaamheden: sleuf graven, buis leggen en direct dicht gooien, viel er eigenlijk alleen maar iets te zien vanaf de kant. Toch konden, door korte, maar frequente bezoeken, de nodige interes sante gegevens worden ver kregen. Tussen Eenigenburg en Sint Maarten is er van een oud oppervlak geen spra ke meer; hooguit van een niveau waarop nog enkele verspoelde restanten liggen van het oude veendek. Juist dit deel van het werk had ernstig te lijden van nat weer en daarmee samenhangen de gigantische blubberpai tijen, dat het niet vreemd is dat geen verdere gegevens konden worden verzameld. Bij Sint Maarten viel een dik pakket schelpen in het pro fiel op. Deze schelpenbanken strekken zich eveneens uit in de polder Burghorn en zullen daar zijn afgezet tussen het overstromen van dit stuk land in 1248 en de (her)bedijking in 1456. Halverwege de dijk om de polder werden enkele res tanten van een reeds bekende nederzetting uit de Romeinse tijd gevonden, waaronder een geheel met veen gevulde kuil waarin wat botten en scherven lagen. Vanaf dit punt werd de veenlaag snel dikker. Opvallend is dat bijna twee meter onder dit veen nóg een veenbandje voorkomt. Dit veen zal tus sen de Calais III en de Calais IV transgressie peri ode zijn ontstaan. Op een kreekruggetje ter hoogte van de Schagerweg werd schervenmateriaal vei zameld uit de storthopen die daar, wegens stagnatie in het werk, enige tijd bleven liggen. Bijzonder is het voorkomen van Ijzertijd scherven, Streepband en Mid den Romeinse tijd. Ook een aantal scherven uit de pe riode tussen ÏOOO en 1200 werd opgeraapt. Bij het graafwerk naar het westen werden veel ingra- vingen voor turfsteken ge vonden; er werd niets in ge—

Kakelepost - Schagen | 1988 | | pagina 12