7 erdoor aan de bedelstaf. West—Friesland komt in op stand. In 1491 wordt in Alk maar het Hooge Huys van de rentmeester en belastingpach ter Claes Corf geplunderd, waarbij zijn knecht wordt doodgeslagen. Het jaar daarop trekt een grote groep West- friese boeren en arme burgers uit Alkmaar naar Haarlem, naar het steunpunt van de graaf. De knecht van de Alkmaarse belastingpachter Claes Corf wordt doodgeslagen tijdens het oproer van het Kaas- en Broodvolk in 1491. (Gravure uit 1785) Tijdens deze tocht, een ware hongertocht, voert men vaan dels mee waarop kaas en brood zijn geschilderd. Hierdoor krijgt de opstand de naam opstand van het Kaas— en Broodvolk. De tocht eindigt in een bloedbad: Alkmaarse archieven noemen alleen al 232 doden uit die stad; het moeten er in totaal veel meer geweest zijn. Er volgt nog een af straffing door het Duitse be roepsleger van de Habsburger Albrecht van Saksen dat drie weken lang brandschattend en moordend door West—Friesland en Kennemerland trekt; steden en dorpen moeten zware boetes betalen, de wapens inleveren en raken alle privileges kwijt Uit Alkmaarse archiefstukken blijkt overigens, dat de aan tallen uit de tabel met de nodige voorzichtigheid gehan teerd moeten worden. Men geeft in de Informacie voor 1496 een vermindering met 1/3 op ten opzichte van 1477 (zonder overigens een cijfer te noe men! de neringen zijn vei kommerd of liggen stil en van de honderd schepen van weleer zijn er nog veertig over. Een en al ellende dus! Maar uit de boeken blijkt dat er meer wijn en bier wordt gedronken, meer brood wordt gegeten, meer la ken wordt gekocht en dat het aantal huizen tussen 1492 en 1519 is gestegen met 448. Het stadsbestuur heeft de toestand bewust zo somber mogelijk afgeschilderd en is daarbij slimmigheden in de stedelijke boekhouding niet uit de weg gegaan. De verslagen van de dorpen zijn echter veel eenvoudiger en van een boekhouding is nauwelijks sprake. Het is dus nog maar de vraag of deze "fraude" regel was Wordt vervolgd. F.Ti mme r BRONNEN: R. Fruin - Informacie, (zie eerste artikel). H.P.H. Jansen - Middeleeuwse geschiedenis der Nederlanden, Utrecht/Antwerpen, 1979 - 6e dr. J. de Rek - Van Boergondië tot Barok, Baarn. zj- 4e druk. M. v. d. Laan e.a. - Ach lieve tijd. Tien eeuwen Alkmaar, de Alkmaarders en hun rijke verleden. Geschiedenis van Alkmaar in afleveringen, deel 1 - 1987.

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 9