De geografie van Noord - Holland 4 Wie op 5 november j 1niet naar de lezing van Henk. Schoorl over de geografische ontwikkeling van Noord—Holland is geweest, heeft iets gemist. Zon 50 a 60 mensen hadden daar een vermoeden van of wis ten uit ervaring dat dhr. Schoorl op dit terrein heel wat te vertellen heeft. Gesteund door een enorm aantal dia's gaf dhr. Schoorl een boeiend beeld van het ontstaan van ons gebied tot wat het nu is. In dat verhaal speelt de zee een overheersende rol. In alle tijden heeft de mens die in dit gebied wilde wonen, moeten vechten tegen het water en voor een bestaan dat hij bepaald niet kado kreeg. Aanvankelijk waren alleen de hooggelegen strandwallen be woonbaar en liepen de gebieds— grenzen door de uitgestrekte en onbegaanbare veengebieden. Door ontwatering van dit veen vindt er oxydatie plaats en zakt het landoppervlak tot onder de zeespiegel. Dijken, zoals de Omringdijk moeten bescherming bieden. De tal rijke wielen geven aan dat dat maar ten dele gelukte. Tegelijkertijd is het land voortdurend in beweging: stormen slaan grote stukken duin weg, maar aan de luwe kant groeit het land aan. De mens zou echter de mens niet zijn als hij niet pro beerde zijn bestaan te verbeteren. Aan de hand van de kaart van Jan van Scorel komt de bedijking van de Zijpe aan de orde; Petten en de tragedie rond dit een paar maal ver dronken dorp, de Hondsbosse en Callantsoog passeren de revue. Rond 1600 vinden veel be dijkingen en herstellingen van dijken plaats, wordt het eiland Huisduinen door een stuifdijk verbonden, in 1629 vindt op Texel met het Eier— land hetzelfde plaats. Toch blijft het water: het paalwerk in de traditionele wierdijken lijdt onder de paalworm en veroorzaakt in 1722 een ware ramp. Het leidt echter ook tot een belangrijke verbetering in de dijkbouw: gebruik van stenen. Maar komt er ooit een einde aan het gevecht tegen de zee? De laatste beelden over de verhoging van de dijken tot op Delta—hoogte doen vermoeden van niet. En ook het land achter die dijken blijft veranderen. F.Ti mme r IHUUSDUHFJL Westrfjnnt 't Of.HF. Tineke/' ie dor] 'uwrnu rmenhuxen k Jfrl Oudeniedorf.

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 6