stichtingsstenen met vermelding van het jaar der legging, meestal voorzien van dag en maandaanduidingde naam van de legger en vaak zijn of haar leeftijd. Deze stenen bevinden zich voor het merendeel op- of enkele deci meters boven het maaiveld of straatniveau. Zelden zal zo'n steen als allereerste steen in een bouwwerk zijn aangebracht. De echte "eerste steen" in baksteenuitvoering, is doorgaans niet van inscripties voorzien en is doorgaans onherkenbaar in het bouwwerk. Bij dit type stichtingssteen horen ook de zogenaamde "laat ste stenen", met inscriptie, die bij de voltooing van het bouwwerk werden geplaatst. 2. JAARSTENEN. Deze stenen zijn verwant aan de eerste stenen. Jaarstenen bevinden zich meestal op gro tere hoogte in het bouwwerk. De steen vermeldt altijd het jaartal, soms voorafgegaan door "anno". In tegenstelling tot de eerste stenen vermelden jaarstenen het jaar waarin het bouwwerk voltooid werd. Oudere jaarstenen komen vaak samen met gevel— of wapenstenen voor. 3. ARCHITECTENSTENEN. Dit zijn zeldzaam voorkomende stenen, die in natuursteen de naam van de ontwerper vermel den, en meestal ook het jaar van totstandkoming van het bouwwerk. Rond de eeuwwis seling is dit type steen populair geweest. 4. GEDENKSTENEN. Stenen met gebeitelde teksten, in deze eeuw ook wel uitge voerd in tegeltableaus, soms vergezeld van voorstellingen, ter herinnering aan gebeurte nissen betreffende het bouw werk (brand, vernieling, reno vatie) of aan personen (stich ters, bewoners) betreffende geboorte, werken, rouwen en trouwen. Deze groep is voor de datering van het bouwwerk van minder belang, omdat de stenen later geplaatst zijn dan de gebeurtenis die zij herdenken. Gedenkstenen kunnen ook binnen in het bouwwerk aangetroffen worden. 5. GEVELSTENEN. In het algemeen is een gevel steen een stuk natuursteen met een in bas-reliëf uitgehouwen voorstelling. Soms wordt die voorstelling door tekst ondei steund, soms bevat de steen louter tekst. Het reliëf bevindt zich in de gevel boven de deur, maar meestal onder de vensters van de verdieping of boven de puilijst. Er bestaan stenen met zeer uiteenlopende voorstellingen, die vaak in relatie staan tot de herkomst of het beroep van de eigenaar/ bewoner. De stenen komen met en zonder tekst en jaartal voor. Gevelstenen werden voor namelijk tussen 1550 en 1800 aangebracht met een duidelijke piek in de 17e eeuw. De laatste jaren valt er weer een lichte opleving te constate ren. Aan gevelstenen zal een apart artikel gewijd worden. Het onderzoek te Haarlem heeft uitgewezen dat er in principe vier soorten "eerste stenen" te onderscheiden zijn 1. De allereerste metsel-/bak- steen direct op het fundament zonder feestelijkheden, na de bouw onherkenbaar, meestal onder het straatniveau. 2. Een baksteen, die als "eerste" wordt betiteld, met feestelijkheden gelegd, onder of boven straatniveau, voor het merendeel onherkenbaar in het bouwwerk. 3. Een natuursteen met inscriptie die de eerste steenlegging (type 2) herdenkt met feestelijkheden gelegd, meestal enkele decimeters boven straatniveau.

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 19