De eerste steen gelegd door 16 De eerste steen gelegd door. Dit is de titel van een boekje waarin de resultaten van het onderzoek naar "eerste stenen" in Haarlem zijn samengevat. Dit unieke onderzoek is in het begin van de tachtiger jaren uitgevoerd door de Historische Werkgroep Haerlem en heeft tot leuke resultaten geleid. De belangstelling voor uitwen dige gebouwkenmerken heeft zich in het verleden voorname lijk gericht op gevelstenen en andere opmerkelijke geveldeco raties en de "eerste stenen" zijn er steeds bekaaid afgeko men. Te onrechte, aangezien deze stenen een schat aan bouwkundige en huishistorische informatie verschaffen. Ze geven de naam van de steen- legger, soms die van de aannemer en architect, en informatie over het jaar en de datum van de steenlegging. Wat deze stenen tegenhebben is hun onopvallendheid, die doorgaans veroorzaakt wordt door de plaatsing even boven het straatniveau. Door sloop, renovatie, gevelbepleistering of beschildering en het aanbrengen van beplanting vei dwijnen er regelmatig stenen en is de informatie niet meer te achterhalen. Dit gebeurt niet alleen in Haarlem, maar ook in het werk gebied van onze vereniging. Er zijn de laatste jaren al enkele aardige stenen uit Schagen verdwenen, zoals u verderop in dit verhaal zult lezen. Het is dan ook de hoogste tijd om wat er nog is te inventariseren, een werk dat met behulp van de leden op een redelijke termijn gedaan moet kunnen worden. Het aantal in "eerste stenen" in onze om geving zal zeker niet zo groot zijn als dat in Haarlem, waar er 500 geïnventariseerd zijn. Samen met archiefstukken, kranteknipsels en andere informatiebronnen kunnen de resultaten een boeiend verhaal over de bouwgeschiedenis in onze omgeving opleveren. Alvorens tot inventarisatie over te gaan, is het belang rijk tot enkele definities te komen van de in natuursteen gehouwen afbeeldingen en teksten die we in een bouwwerk kunnen aantreffen en die ons informatie verschaffen over bouw- en bewoningsgeschie— denis. De zogenaamde stichtingsstenen vallen in de volgende categorieën in te delen. 1. EERSTE STENEN. In natuursteen uitgevoerde

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 18