Het kasteel te Schagen 9 Ir Van de, helaas, weinige monu menten die Schagen bezit zijn de beide "siot-torentjeswel de bekendste. Enigszins verscholen tussen het groen huisvesten zij sedert enige tijd museumpjes over de le en de 2e wereldoorlog. Hoewel kastelen altoos in verband gebracht worden met krijgshandelingen heeft het Slot te Schagen daar nooit veel van gezien. Het huis dat rond 1390 door Albrecht van Beieren werd gebouwd, was veeleer bedoeld als woonhuis dan als "burcht". De muren waren niet dikker dan 70 centimeter; voldoende stevig om eventueel te hoop gelopen boerenkinkels buiten te houden, maar een goed bewapend leger zou zeer snel korte metten hebben gemaakt met het muurwerk. In 1430 ging het huis over in de handen van Willem, de eerste Heer van Schagen, bas taardzoon van Albrecht van Beieren. Hij zal de nodige veranderingen en verfraai'ngen aan het huis hebben laten aanbrengen, aangezien hij vaak, ten onrechte dus, als de 'bouwer' van het kasteel wordt gezien. Vrijwel onveranderd heeft het huis met de 'voor burcht de eeuwen getrotseerd. In de jaren '20 van de vorige eeuw was het gebouw dusdanig vervallen, mede dankzij de inkwartiering van Engelse soldaten in 1799, dat de toenmalige bezitters, de Belgische familie dOultremontopdracht gaven tot sloop. Slechts de beide torens bleven staan omdat de gemeente Schagen het terrein inmiddels had aangekocht. Toen enkele jaren geleden de stichting 'Vrienden van het Oude Slot' plannen koesterde om op de fundatie van het oude huis een nieuw gemeentehuis, geheel in stijl natuurlijk, te laten zetten werd contact gezocht met de 'Archeologische Werkgroep Schagenom te zien of een dergelijk plan uitvoei baar zou zijn. Ook als er geen nieuw gemeentehuis zou komen, was het idee aardig om de fundatie tot boven het maaiveld op te metselen, zodat dan toch de afmetingen van het huis duidelijk zichtbaar zouden worden. In nauw overleg met de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg te Zeist, de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort en de gemeente Schagen, werd besloten tot een oudheidkundig onderzoek uit te voeren door de Archeologische Werkgroep Schagen. Rekening houdend met de aanwezige bomen en struiken werd, met de hand, een smalle sleuf gegraven over het zuidelijk gedeelte van de oostmuur. Hoewel door de aanwezigheid van een schuttersputje uit de Tweede Wereldoorlog en een gigantische boomstronk het werk werd bemoeilijkt, konden uit het diepe graafwerk (2.80 meter beneden maaiveld en 1 meter beneden het niveau

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 11