6 achterhaald moeten worden. Hier toe staan twee wegen ter beschik king: het gebouw zélf of bronnen óver het gebouw. Beide wegen zullen hier vluchtig toegelicht worden. PERSONEN EN ARCHIEVEN Over een gebouw, of over de be drijfsvoering, kunnen gegevens verkregen worden van personen of uit archieven. Interviews met oude boeren uit de streek, soms allang niet meer op de boerderij wonend, kunnen veel gegevens op leveren. Ook oude ambachtslieden kunnen veel vertellen over de technische kant (waarom een be paald detail zo gemaakt werd). En natuurlijk de huidige bewoners of gebruikers. Zij kunnen meestal niet alleen over het huidige gebruik vertellen, maar ook over de situatie zoals zij die aan troffen en de wijzigingen die zij aanbrachten. Om steeds de zelfde soort gegevens te verkrijgen, heeft SHBÜ een vragenlijst ont wikkeld voor interviews met de bewoner. De stichting probeert zo de gegevens uit het gehele land op elkaar afgestemd te krijgen. Archieven vormen een aparte bron. Het vergaren van gegevens uit archieven kan soms veel tijd ver gen. Medewerking van plaatselijk goed bekende personen (archivaris amateur-historicus) kan een aan zienlijke tijdsbesparing opleve ren. Doch gericht zoeken naar bepaalde bronnen is voor iedereen mogelijk. Een greep uit bruikbaar bronnenmateriaal is: verpondings- registers, kadastrale registers of lijsten van eigenaren, taxatie registers. Aparte bronnen vormen de bestekken en de boedelbe schrijvingen. Deze hoeven niet in de algemene archieven te liggen doch kunnen in notariële- of particuliere archieven rusten. Ze bevatten zeer gedetailleerde gegevens, maar hebben in het al gemeen het probleem dat de exacte lokatie van het beschreven gebouw Ronder ij Waalweg 51, Tullen 'l Wtuil. gein. Tullen t Waal Opgemeten dooi HF L Mansvelt Reek enJ.P H vanAiiht Getekend door H F L. Mamtvelt Ret k. Arnhem. SHRO 589 in 2 bladen

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 9