4 OVER HENDRIK EN NIEK RAVEN Hendrik Raven was een zoon van Cees Raven, de veearts en kaste lein op de Loet in Schagen, waar hij in 1886 café 't Paardshoofd had betrokken. De grootste drukte kende het café tijdens de donderdagse veemarkt. Vooral de boeren uit de richting St.Maarten, Harenkarspel en de Zuid-Zijpe kwamen bij 't Paards hoofd terecht. De rijtuigen wei den op het weiland dat ook als voetbalveld werd gebruikt, neer gezet en de paarden werden in de stallen achter het café gestald; op drukke markten stonden er soms 104 paarden. Vooral 's morgens vroeg heerste er een grote bedrijvigheid bij het café. Dan hadden de boeren haast. De paarden werden opge vangen en uitgespannen door de stalknechten Simon Wagenaar, Ta- mis Schenk, Seifert Rentenaar en later Jaap Mak, terwijl Cor Wijngaard de meegebrachte boter op een handkar naar de botermarkt in de Ceres bracht. 's Middags voordat men naar huis ging, hadden de boeren minder haast. Ze gebruikten samen met hun vrouwen nog wat in het café en ondertussen spanden de stal knechten de paarden weer in; ze wisten precies welk paard bij welk rijtuig bij welke boer hooi de. Later maakten steeds meer rijtuigen plaats voor auto's en fietsen. In 1926 nam Niek het bedrijf van zijn vader over. Toen was in 1923 de eerste auto al gekocht, waar mee een taxibedrijf werd begon nen. Maar Niek was ook monteur bij garage De Moor in Schagerbrug voor welk bedrijf hij ook Chevro let 's verkocht. In 1933 kende het autobedrijf van Raven zijn glorietijd: er reden 4 taxi's, men verzorgde het ziekenvervoer en van 1936 tot 1953 voerde men een autorij school In 1959 werd het café grondig verbouwd tot zaal Raven (dancing, vergaderen toneelzaalen ver dwenen de auto's van het toneel. In 1975, tenslotte, verdween Zaal Raven: de zaak ging over in ande re handen en kreeg een andere naam: de Speelwagen, later de Lantaern. Niek Raven overleed in 1985. A.Kapitein BOE KEI RJ FOTO S ENZOVOORT- De Historische Vereniging Schagen en Omstreken wil niet alleen onderzoeken en vastleggen, maar ook bewaren. Zij houdt zich daarom aanbevolen voor boeken, oude foto's, krante knipsels en al die andere zaken die van plaatselijk of regionaal belang zijn - of kunnen worden en die nu bij u in een verloren hoekje op zolder liggen. Eén telefoontje naar de redaktie is voldoende!

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 7