20 graasden langs de beken waar gras groeide en de schapen liepen over de uitgestrekte heidevelden en haalden daar hun kostje op. Op de boerderij werden allerlei werk zaamheden uitgevoerd zoals het maken van kaas, het spinnen en het weven van fraaie wollen stof fen naast de arbeid nodig om huis en haard te onderhouden. Zelfs kon men zich veroorloven een enkel artikel aan te schaffen dat was vervaardigd achter de Romein se grens, die toen bij de Oude Rijn lag. Deze spullen, luxe aardewerk, sierraden en glaswerk werden waarschijnlijk via ruil handel betrokken van rondreizende handelaren. Ook kende men de handel ddor middel van geld: het komt regelmatig voor dat er mun ten worden gevonden in inheemse neder ze tt i ngen. Probleem voor de archeoloog als het gaat om de vraag 'hoe zagen de huizen er uit die men hier in het gebied bewoonde?is dat er tot nog toe geen enkel spoor van een huis was gevonden anders dan de sloot die er rondom had gelopen. Dit komt omdat de palen van het huis gefundeerd waren in het veenpakket dat op de plaatsen waar tot nog toe werd gegraven, geheel was verdwenen. Op het land van Jan en Annemies Schenk leek de mogelijkheid reëel dat er iets van paalsporen kon worden gevon den doordat de veenlaag onder de oude kade zo goed bewaard was. Direkt bij het begin van het on derzoek bleek dat wij niet de eersten waren die op die plek aan het graven waren geweest. In de late middeleeuwen waren er grote gaten gegraven voor de winning van turf. Zo bleek dat eenderde van het oppervlak van de werkput werd ingenomen door dergelijke 'verstoringen'. Ook bleek de oude kade smaller geweest dan gehoopt en de sloot aan de binnenzijde daarvan breder dan gevreesd. Uit eindelijk bleken er maar luttele vierkante meters ongestoord veen aanwezig. Toch werden we daarin niet teleurgesteld, want naast de vele duizenden fragmenten van plaatselijk vervaardigd aardewerk en de botten van het geslachte vee, werden er inderdaad in het veen paalgaten, delen van een plaggenwand en een slootje gevon den. Hoewel de sporen fragmenta risch zijn, geven ze toch een aanwijzing dat we met deze eerste put midden in de roos huis) hebben geschoten. Omstreeks het verschijnen van dit artikel zal aansluitend op dit onderzoek een tweede put worden gegraven om de gevonden sporen te kunnen vervol gen. Afhankelijk van het weer zal het onderzoek daar deze winter of het komend voorjaar worden voort gezet. We hopen dan ook met de uitwerking van alle gegevens ver der te zijn en U een wat uitge breider verslag te doen van de vondsten en de betekenis daarvan. Schagen, oktober 1987. Frans Diederik

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 23