I 15 bij behoort het grazige eiland Texel met 19,000 inw. en Wiering- en met 2000 inu. enz. c. HOORN. De stad van dezen naam heeft eene haven en eene goede reede aan de Zuiderzee en telt ruim 9000 inu. Ook hier bloeit de kaasmarkt. Voorts heeft men er: Enkhuizen met ruim 5000 inw. het het eiland Urk met een vuurtoren, Medemblik, de oudste stad van dit gewest, met ruim 2000 inw. en met eene zeer goede haven, - het eiland Terschelling met ruim 3000 inw. Purmerend met 4300 inw. Beemster met 3600 inw. een droog gemaakt meer, Edam en Monniken dam aan de Zuiderzee met 5000 en 2000 inw.het eiland Marken met bijna 1000 inw.enz. d. HAARLEM. De stad van dezen naam, aan het Sparen gelegen, telt omstreeks 28,000 inw. Merk waardig zijn hier: de groote kerk met een beroemd orgel, en de stichting van TEYLER met eene verzameling van schilderijen, een geologisch museum en eene kost bare bibliotheek, - voorts bij de stad: de van ouds vermaarde bloemkweekerijen, die op eene veenlaag in het met veen vermeng de duinzand een voortreffelijken bodem vinden, en de Haar1emmei hout (40 bunders grootmet het vorstelijk paviljoen, waar voor treffelijke schilderijen zijn van hedendaagsche meesters. Verder liggen hier: Bloemendaal met 3000 inw.Haarlemmermeer, in een voor weinige jaren drooggemaakt meer ter grootte van ruim 18,000 bunders, met ruim 7000 inw. Zaandam met 12,000 inw.en eene verbazende menigte molens, Woi merveer met ruim 3000 inw.- As sendelft met 3000 inw. Krom menie, Westzaan, Zaandijk, enz. EN OVER ONS, NEDERLANDERS IN DIE DAGEN SCHRIJFT MEN: "De bevolking bestond bij de laatste volkstelling (met den aanvang van het jaar 1860) uit 3,308,969 zielen". EN VERDER: "De Nederlanders zijn van Gei maanschen stam, en hunne taal is met de Hoogduitsche vermaag schapt. Zij zijn over het geheel middelmatig groot van gestalte, koelbloedig van aard, kalm en omzigtig in hunne daden. Zij zijn gehard in den gestadigen strijd tegen de golven, die hun land wederom zouden overdekken, zoo zij niet door hunne krachtige kunstwerken werden gestuit. Zij hebben de vrijheid en de gods dienst lief, - zij onderscheiden zich door verdraagzaamheid en weldadigheid, en zij zijn vooi standers van een bedaarden vooruitgang, terwijl zij het oude niet laten varen zonder geheel overtuigd te zijn dat het nieuwe beter is. Zij zijn zeer gesteld op netheid en zindelijkheid, schoon meer met betrekking tot hun huis en huisraad dan ten op— zigte van hun ligchaam. De lage dagloonen zijn er de oorzaak van eene gebrekkige voeding, en velen zoeken hierin te voorzien door het gebruik ja, door het mis bruik van sterken drank. De krachtigste pogingen der matig heids— en afschaffingsgenoot— schappen kunnen niet beletten, dat de accijns op de sterke dranken, die gewoonlijk viermaal de waarde dier dranken bedraagt, eene betreurenswaardig hooge som opbrengt. Nederland in 1868, er reden al treinen en er is behalve mis schien dat de accijns op sterke drank nog steeds "eene betreurens waardige hooge som" opbrengt erg veel veranderd. Hoe goed het vroeger was en hoe slecht tegen woordig zal altijd wel een ondei werp van gesprek blijven maar hoe dan ook, boeiend blijft de geschiedenis wel. H.C.van der Wal.

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 18