11 64 jaer, pastoer, Gerrit Dirx- zoon, oudt 53 jaer, Cornelis Reyerszoon, oudt 60 jaeren, Aelbert Aelbertszoon, oudt 59 jaer, Thijs Garbrantszoon, oudt 50 jaren, scepenen, Jan Bencke- zoon, oudt 61 jaer, Garbrant El- lertszoon, oudt 52 jaer, Willem Nannezoon, oudt 40 jaeren ende Adam Mertenszoon, oudt 41 jaeren, schotrekenaers van Schagen, ge— vraecht up tinhouden van der voors. instructie, seggen by eede hemluyden gestaeft, tguendt dat hiernae volcht. Up Ie ARle seggen, datter binnen denselven dorpe zijn 220 haert- steden, zoe arme ende rijck, geestelicke ende waerlicke, daer- of datter 9 haertsteden geeste licke personen toebehoerende zijn ende by hem bewoent, daerof de 2 heylige gasthuysen zijn; ende en zijn gemindert noch gemeerdert de naeste 10 jaeren herwaerts. Up He ARle seyt de pastoer, dat- ter zijn 997 communicanten, ende over 10 jaeren wasser wel 11 of 1200. Up Ille ARle seggen, dat zy geen exchijsen en geven up geenrehande dingen, maer zijn belast mit zeeckere renten, te weten van 89 1/2 L lossende erfrenten, daerof den erfgename van Claes Corf toebehoert 60 Rh.gl, tsjaers ter losse den penninck 12, die vercoft waeren int casenbroet, Simon Claeszoon tAlcmaer 13 1/2 Rh.gl.vercoft binnen 10 jaeren herwaerts, Eeffert Jan Laps 5 Rh. gl. erflike renten ende Cornelis Cammaicker in den Hage 6 Rh.gl. losrenten, vercoft binnen tsjaers ende an lijfrenten 499 L 6 G tsjaers, die all meest vercoft zijn binnen 15 jaeren herwaerts, behalven 61 Rh.gl. tsjaers, die vercoft zijn geweest 25 of 30 jaeren geleden. Up IVe ARle seggen, dat zy mijns genadichs heeren beden ommesla- ghen van den lande gemeenlick ommeslaen up ponden, doende elck pondt 100 nobelen, 42 stvoor den nobel gereeckent, ende hebben in als 225 schotponden, ende es geleden omtrent 4 jaeren dat zy lest verponden, ende aleer zy lest verponden, hadden zy 250 schotponden. Up Ve ARle seggen, dat huer prin cipale neringe es bouwerie, voge len, visschen, dijcken ende dam men, ende es heurluyder ban groot 1310 mergen, daervan de pastorie, baginen, cappelrien, de kercke, heyligegeesthuysde gilden, de getijden binnen Schaghen 91 mei gen 1 gerse ende 3 snees, ende noch geestelicke wonende in di— verschen plecken 15 mergen, ende waerlicke persoonen van buyten omtrent 308 mergen; ende tsurplus behoort in eygendomme den buyeren van den voorn. dorpe, daerof dat buyten den dorpe gebruyct wert omtrent 150 mergen, ende tsurplus wert gebruyct by den inbuyeren van den voorn, dorpe; ende mach tmergen waerdich wesen in coope, tgoet mitten quaden gereeckent, 8 nobelen, ende in huyere, deen deur tandere, 3 Rh.gl. Up Vle ARle seggen, dat zy ton— derhouden hebben 931 roen noort- zeedijcx ende 1041 roen zuytzee— dijcx ende 222 roeden an den Huy- gendijck, zoedat zy tsjaers upten mergen wel toncosten hebben, deen jaer deur tandere, 24 stende an staende sluysen ende sluysgelt dat zy geven den ouden Jan van Schagen, bedragende 164 Rh.gl. dat beloopt mittet Honsbosch up ten mergen 4 st IN EEN VOLGEND ARTIKEL WIL IK INGAAN OP DIT VERSLAG. F.Ti mme r BRON: Informacie upden staet ende gelegent- heyt vande steden en dorpen van Hollant ende Vrieslant om daernae te regulieren de nyeuwe schiltaele gedaen inden jaere MDXIV - met een inleiding van R.Fruin - Leiden - 1866.

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 14