10 licx innecommen van dien. 2oEnde daertegens te zien die erf—, loss-, ende lijfrenten, die zy uederomme schuldich zijn, wan neer de selve renten vercoft wae ren, waertoe die penninghen van der selver vercoopinghen besteet zijn, ende voorts de ordinarise ende extraordinarise lasten van der selver stede, ende dat achterwese van dien. 3o. Te weten wat excijsen ofte ongelden men in elck stede geeft up wijn, bier, coeren ende anders 4o. Te weten de menichte van den haertsteden aldaer, ende hoeveel dat de selve haertsteden de naes— te thien jaeren gemeerdert ofte gemindert zin geweest, alsoe wel in den prise als in den getale. 5°. Van gelijcken aldaer te weten de menichte van den communicanten ende hoe veel de selve oock gemeerdert ofte gemindert zijn geweest binnen thien jaeren haei waerts. 60. Item upte gemeene neringe, faculteyt ende rijckdom van der selve stede int generael, ende upte rijckdom van den rentiers ende andere persoenen int pai ticulier, alsoe nae als men sall mogen. UPTE DORPEN ENDE PLATTE LANDEN lo. Te weten de menichte van den haertsteden aldaer, ende hoe veel dat de selve oock gemeerdert ofte gemindert zijn de naeste thien j aeren. 2°. Desgelijcx upte menichte van den communicanten. 3°. Upten staet van elcken dorpe, te weten wat exchijsen zy up by- er, wijn ende andere goeden stel len, ende wat erff—loss—, ofte lijfrenten zy schuldich zijn, wanneer die vercoft, ende waertoe zy die penninghen van den selve vercoopinghen verbesicht hebben. 4o. Item, voorts te informeren hoe zy gewoenlick zijn de beden ende ommeslagen onder malcanderen te vinden, te weten, als zy hondert Rinschguldens current te gelden hebben, wat alsdan elcks kerf ofte schotpond, geeft, ende hoeveel kerven ofte schotponden dat zy hebben, ende hoe rijck dat zy elcke kerf ofte schotpont estimeren. 5o. Item, waermede dat zy hem ge neren, hoeveel lants in elcken dorpe gelegen es, die menichte die binnen den selve dorpe be- hoert, ende tot wat prijse tselve landt aldaer staet te coop ende te huyere. Ende hoeveel lants dat binnen elcken dorpe gebruyct wert by cloosteren ofte andere gees- telicke persoenen, desgelijkcx van poorteren van steden, dat de innegeseten van den dorpen selver plagen te gebruycken, die mede schot gaven, ende of de selve cloosters ende poertrien mitten anderen van den dorpe niet en contribueren. Ende in dien geval le te weten van den selven cloosters of die goeden geadmoi tiseert zijn, ende daerof te ne men copie van hueren title. 60. Ende te weten tot wat laste van dijckaetge, sluysgelt of anders tlant onder elcken dorpe gelegen staet, ende wat tselve wel jaerlicx bedraecht upte margen. COPIE VAN DEN EEDT. Ghy zweert by God ende upte vei doemenisse van uwer zielen, dat ghy ons de gerechte waerheyt seggen sult van all tguendt dat wy u vragen sullen, die rijckdom, belastinghe ofte de staet van desen stede van (A) aengaende, alsoe wel int generael als parti culier, niet uytgesondertnavol gende zeeckere articulen, die wy u lesen zullen, ende dat ghy daer nyet inne simuleren, achterhouwen ofte yet af verzwigen en sult, nae uwe beste wetenscip, om sin gulier ofte gemeen prouffit, om gunst, nijt, haetofte eenige andere saycken. Alzoe moet u God helpen ende alle zijne heylighen. SCHAEGHEN- Upten 23en in Septembri anno 1514 voors. soe hebben wy gehoort by eede heer Ysbrant Ynozoon, oudt

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 13