8 of een man met een mook (harmo nica). Maar over één van die men sen gaat mede mijn verhaal. Maar daarover later. Alleen de Schager veemarkt was in Waarland bekend. De lezer zal zich afvragen, was de achting van Waarland ten op zichte van Alkmaar dan beter? Vanuit Alkmaar kwamen toch ook dergelijke mensen rond! Inderdaad vanuit Alkmaar kwamen zelfs twee echte bedelaars elke week naar Waarland om hun centen op te schooien. Maar toch, Alkmaar stond hoger aangeschreven. Dit laatste heeft vrij zeker een historische ooi zaak. Wanneer we terug denken tot in de jaren 1850, toen hier nog geen spoortrein ging, geen auto of fiets, toen kon men vanuit Waarland in Alkmaar komen met de trekschuit. Vanuit Zijdewind, Verlaat en Nieuwe Niedorp gingen elke week de beurtschippers langs Waarland naar Alkmaar. Vice versa op een dag. Zo'n reis duurde dan plusminus 3 uur heen en 3 uur terug. Maar van Waarland naar Schagen bestond toen nog geen enkele verbinding. Bij gevolg gingen de mannen van Waarland af en toe met de trekschuit naar Alkmaar om hun boter en graan te markten, en de vrouwen gingen soms mee voor aan koop van nieuwe kleren of andere benodigdheden, die in Waarland niet te koop waren. Maar tegen woordig is de "Makado" van Scha gen ook bij de Waarlanders goed bekend. Maar nu dan mijn verhaal over een van de regelmatige bezoekers uit Schagen die elke week naar Waai land kwamen. Zijn naam was Klaas Blokker een grote magere man, sjofel gekleed, hij kwam altijd te voet met een handkar met twee grote wielen. Soms had hij enige koopwaar, maar meestal kwam hij om een cent. Maar éérlijk! Het was in het najaar van 1912 of '13, ik herinner me hem nog goed, maar het is me later ook dikwijls vertelt door mijn vader, als een voorbeeld van eerlijkheid. Van mijn moeder kreeg hij elke week een cent. In dat najaar was mijn vader bezig de bewaarkool in de schuur te bergen, daarbij werd een enkele kool van mindere kwa liteit apart buiten gelegd om eerder te verkopen. Op zo'n dag kwam Blokker om zijn wekelijkse cent op te halen. Maar hij wilde ook wat minderwaardige kool kopen, waarschijnlijk om in Schagen uit te venten. De koop werd gesloten en Blokker laadde voor 50 cent de kool op zijn kar. Maar Blokker had geen 50 cent en zei"Zal volgende week wel beta len". Maar de volgende week ging Blokker voorbij en zo ook de vol gende weken, tot november van het volgend jaar. Toen kwam Blokker weer aan de deur om zijn weke lijkse cent op te halen. Er werd nergens over gesproken, want alles was al lang in het verge— tenboek. Hij kreeg weer z'n cent. Maar door 50 keer zijn wekelijkse cent van mijn moeder te missen had hij z'n schuld van 2 kwartjes betaald. Menig keer is hij door mijn vader als een toppunt van eerlijkheid genoemd. A. Zutt Kerkstraat 27a 1738 BG Waarland tel. 02262 - 1373 SC HAGEN EErvl DEE VERPONDING 1514 (l In de middeleeuwen was het de ge woonte dat de vorst bij speciale gelegenheden (zoals bijv. huwe lijk) of als hij bijzonder grote uitgaven had moeten doen (zoals iv.m. oorlogvoering) een belas ting vroeg van zijn onderdanen in de vorm van een "bede". verder op blz.9

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 11