18 R.K.Parochiale school. Op 17 mei tenslotte werden de Duitsers pas door een kleine afdeling Canadese militairen ontwapend en weggevoerd. In september 1945 werd in de Molenstraat een gedenksteen onthuld aan de oorlog in Schagen (1939-1945). Dit artikel is mede gebaseerd op aantekeningen van de hr. N.J.Grooff SCHAGEN Ifvl OORLOGSTIJD Naar aanleiding van de munitie-explosies op de veelading op dinsdag 12 september 1944 Wat was je fleurig en verzorgd Jij, Schagen, oord van onze jeugd, De aanblik op je need'rig schoon Maakte ons hart verheugd. Je was niet hevig en enorm Maar toch je was en bleef en bloeide Waar meen'ge plaats van meer belang Door dorre doodsheid 't oog vermoeide. Je had geen poorten en geen gracht, Geen singels, muren, wal, Maar jij had geest, een eigen aard, Waar hield men leuker bal? Waar hield men zo gezellig feest, Zo uitgelaten, zo plezierig Je zusters mochten groter zijn, Jij Schagen, jij was zwierig. Jij was, allicht word je het weer; Maar nu, vandaag, ben je te beklagen, Je plantsoen vernield, je ruiten stuk Hier brandde je, daar brak je, Schagen. Al prikkeldraad, al woestenij Weg groen, waar eens geliefden zuchtten Waar éénmaal lichter leek de zon Nu grauwer zijn de luchten. Waar heen trok heel de boerenstand Van Noordzee tot de Meer, Werd nu vernield, werd nu gebrand Dat doet ons harte zeer. Maar eenmaal trekt ook deze bui Voorbij, als alle plagen, Dan tooien we met vlaggedoek En feestelijk groen ons oude Schagen. M. T. Roep.

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 20