SCHAGEN EN OMGEVING GEDURENDE DE TWEEDE WERELDOORLOG Op donderdag 23 mei j.1. hield N.J.Grooff in 't Oude Slot te Scha- gen een lezing over de tweede wereldoorlog, in het bijzonder over de Kop van Noordholland waarvan Schagen en omgeving deel uitmaakt. Grooff bezit een grote verzameling materiaal over de oorlog. Zijn huis is dan ook voor een groot deel een museum gelijk. Een klein maar niet onbelangrijk gedeelte ervan was in 't Oude Slot te zien. Bij de circa zestig aanwezigen, vooral bij de ouderen riep het zien van de foto's, voorwerpen enz. allerlei herinneringen en ook emoties op. Eerst was er een algemene inleiding over het ontstaan, het verloop en het einde van de tweede wereldoorlog, een en ander toegelicht door dia's. Hierna volgde de geschiedenis van de kop van Noordholland, waarbij foto's geprojecteerd werden, waarvan helaas de kwaliteit, doordat het reproducties waren weieens te wensen overliet. Opvallend was hoe weinig er na de verschijning van het boek "Schagen in oorlogs tijd" van A.Graafland en K.Holtrop gepubliceerd is. Toch zou het wen selijk zijn dat, nu een groot aantal mensen nog leven die de oorlog bewust hebben meegemaakt, hun herinneringen worden vastgelegd, hun verhalen vergeleken en geverifieerd, zodat we een vollediger beeld krijgen van de Duitse bezetting. Hetzelfde geldt voor de aanleg van een fotoarchief. Ook dient nagetrokken te worden wat er nog rest van de collectie oorlogsfoto's (negatieven) van de heren Niestadt, de enigen die van de Duitsers vergunning hadden om te fotograferen. Mis schien zou het mogelijk zijn hiertoe een werkgroep te vormen binnen de historische vereniging die zich bezig houdt met de eigentijdse geschiedenis vanaf de le wereldoorlog tot heden, waarbij dan de Duit se bezetting een belangrijk onderdeel vormt. Wie onder de lezers hier iets voor voelt kan zich opgeven bij H.C.van der Wal, telefoon 02240— 16539. Om op de lezing van de heer Grooff terug te komen, Hij vertel de na de inleiding over de gebeurtenissen en wetenswaardigheden gedu rende de Duitse bezetting en bevrijding in Schagen en omgeving. Velen, vooral oudere bezoekers vulden hem hierbij aan, verbeterden hem soms of gingen een discussie aan. Tijdens de Duitse invasie is éen Schagenaar, te weten de heer Th.Rakhorst, res. le luitenant, op de Grebbeberg gesneuveld. Er kwamen vele evacuees uit de door de ooi log getroffen gebieden. Zij overnachtten in Schagen o.a. in het N.Hervormd Weeshuis, het R.K. Liefdegesticht en in Avondrust. Daarna gingen zij richting Winkel en WieringermeerDonderdag 16 mei 1940 bereikten de Duitsers Schagen. De meeste Duitse troepen in de Kop werden in Den Helder en de duinrand gelegerd, ca. 1000 man. Schagen kreeg een bezetting van ca. 100 man. Zij werden ondergebracht in scholen, herbergen en hotels rond de Markt. In de ULO—school was na januari 1942 een muziekkorps ondergebracht dat voornamelijk bestond uit Oostenrijkers. In de Landbouwschool waren op zolder postduiven ondergebracht. De verzorgers woonden beneden in de school. Op de toren van de N.Hervormde kerk stond een permanente uitkijkpost. Later kwam de Divisionsstab Nordholland naar Schagen en werd gevestigd in de Heerenbosstraat in het huis van de dames Jimmink. Schagen werd versterkt met loopgraven, tankgrachten, bunkers, prikkeldraadverspei ringen enz. Er waren in totaal 92 bunkers, meestal dicht op elkaar o.a. in tuinen er is er b. v. nog één in de tuin van Chr. van Lint op het Noord). Er waren schuilbunkersmunitiebunkers, voorraadbun- kers en verplegingsbunkers. De grootste stonden op het Torenplein (Divisionsstabbunkeren in de Oude Slotstraat. Het grootste deel is thans gesloopt. De Duitsers noemden Schagen een citadel (egelstel—

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 18