15 CEEE;S KEEESÏEiRAVEEN- Ouderen, die al lang in Schagen wonen, zullen Cees Raven wel kennen en veel van wat hij vertelde kunnen beamen. Zijn verhaal geeft een goed idee van de veranderingen die zich in een mensenleven volt rekken. Cees was de zoon van Hendrik Raven, de kastelein van't Paardshoofd op de Loet, nu de Lantaarn. Hendrik was op zijn beurt een zoon van Cees Raven, de veearts die tot ongeveer 1914 op de Loet praktijk hield. Daarna nam veearts Muis de praktijk over. Deze veearts had nog geen auto en werd met een koets naar de boeren gereden. Als koetsier Lombok met de wagen langs kwam, zei men: "Daar gaat de muis met de slak (de koetsier) en de ezel (het paard voor de wagen)". Cees Raven wilde beslist geen kastelein worden, maar boer. daarom werd hij al jong boerenknecht bij Hoogland in de Zijpe en werkte daarna een vijftal jaren bij de gebroeders Baars, die in vee handelden en hun stallen hadden in de Noordersteeg te Schagen. Daarnaast begon hij ook al snel voor zichzelf te boeren: op gehuurd los land rond Schagen hield hij koeien die op stal gingen in een gehuurde stal van de groentegrossier Deutekom; de stal stond op het Noord en er konden 16 koeien in. Cees trouwde in 1929 met Haartje Baken uit Callantsoog en ging boeren in de Zijpe aan de Westfriesedijk tegenover de Burghornerweg (de boerderij is inmiddels gesloopt). 't Was een tijdelijk onderkomen, want 3 jaar later kocht zijn vader de boerderij op de Zandvenne aan de Menisweg voor hem. Daarvoor was de boerderij eigendom van Jan de Wit en Ma Nagelhout die zelf op de Bierkade in Schagen woonden en tot dan toe de plaats hadden verhuurd. Cees Raven was een trouwe bezoeker van de markt in Schagen en daardoor een bekend figuur Behalve zijn koeien had hij sinds jaar en dag 3 paarden die hij voor rouw- en trouwrijden verhuurde aan de stalhouders Boontjes, Plevier en Visser. Kosten f3.- per dag en als er een koetsier bij moest komen kwam daar nog eens f3.— bij. 's Winters stonden de paarden voor de arreslee, o.a. voor de familie Timmerman Dan werden de paarden op scherp gezet bij de Hoefsmid Zander (later van Rijswijk, nu de 01de Smidse). Deze zette dan stiften onder de ijzers voor één cent per stift, 't boren van het benodigde gat kostte een halve cent, een nieuw hoefijzer twee kwartjes. Zo nodig reed Raven met zijn paarden ook voor de toen hier actieve Heide Mij. en verzorgde hij verhuizingen. Samen met Giel Blokdijk uit Tuitjenhorn was Cees actief in de paardenhandel. Soms liepen er wel 13 stuks in het land bij hem. De prijzen van de paarden schommelden flink. Zo ook die van de koeien. De eerste kocht hij kort na de eerste wereldoorlog voor zo'n f800.per stuk. Tijdens de crisis van '29 daalden de prijzen tot f60.— tot f100.-, maar in 1959, toen de gemeente zijn boerderij kocht vanwege de nieuwbouw van de Waldervaart, brachten ze weer ongeveer f1000.op. Cees Raven is toen stil gaan leven aan de Loet, op de hoek van de provincialeweg, tegenover café La Strada. Bij de verbreding van deze weg en de aanleg van het tunneltje moest dit huis echter ook verdwij nen. Nu woont hij op het Noord op de hoek van de Havenstraat, vlak bij zijn dochter. Dit verhaal is de neerslag van gesprekken die ik met Cees Raven voerde A. Kapi tei n.

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 17