4 IN2AKE "MUSEUMBELEID Met verontrusting en verontwaardiging hebben wij kennis genomen van de goede voornemens waarmee de minister van o.m. "cultuur" gemeend heeft het nieuwe jaar te moeten beginnen. De Nederlandse musea en de voor hen werkende instituten zijn al jarenlang als bezuinigingskoe uitgemolken en als vee heen en weer gedreven in de kunstmatige rangen van zogenaamde beleidsplannen. Opheffing en ruil van dragende instanties zijn met het smoesje van lokaal, regionaal of landelijk belang goed geprate vormen van bezuiniging op een budget dat altijd al te laag was. Dei koehandel tussen de ministeries over het afstoten van personeelsplaatsen kan nu niet langer achter dergelijke vormen van beleid verborgen worden en daarom wordt thans de bijl te voorschijn gehaald om enige "randverschijnselen" uit de museale wereld af te hakken. Zo meent men dat de unieke collectie aziatica van het Rijksmuseum te Amsterdam wel even kan worden ondergebracht in Leiden, dat daar geen plaats voor heeft. Het voor musea en het onderzoek van kunst en kunst nijverheid onontbeerlijke Centraal Laboratorium voor Onderzoek van Voorwerpen van Kunst en Wetenschap eveneens te Amsterdam wordt zodanig gedecimeerd dat de sterfdatum van dit instituut niet lang op zich zal laten wachten. Als klapstuk dreigt thans de sluiting van het Rijksmuseum voor Volkskunde "Het Neder lands Openluchtmuseum" te Arnhem. Een merkwaardige tweeslachtigheid daarbij is dat het behoud van de gesloten instellingen in één adem genoemd wordt met een lachwekkende degradatie tot voorwerp van onderhandeling met pretpark—ex ploitanten. Het nietszeggende woord "privatisering" tegenwoor dig bijna even vaak gebruikt als "sponsoring door derden" wordt als etiket voor deze beschamende operatie gebruikt: alsof sponsors in de rij staan te wachten met dergelijke onverantwoordelijke partners als genoemde "beleidsvoornerners in zee te gaan. Terwille van schimmige pogingen het financie ringstekort terug te dringen wordt de Nederlandse cultuur en haar instellingen om zeep gebracht. We geven de minister in overweging om deze zaak niet eindeloos te laten voortslepen, doch om radicaal alle rijksmusea op te heffen en de inventaris op te slaan in de dan van alle ambtenaren ontdane ministeriële toren te Rijswijk (ZH). Ongetwijfeld zullen de lagere overheden niet nalaten dit goede voorbeeld te volgen, zoals nu al blijkt uit de voorgenomen verkoop van een schilderij van Mondriaan door een wethouder der gemeente Hilversum. Voor de verzamelaars breken gouden tijden aan. De redactie van Antiek Bovenstaand artikel staat in het maart nummer van het maandblad Antiek. Aangezien we de inhoud volledig onder schrijven hebben we gemeend —na verkregen toestemming van de redaktie van Antiek— het U niet te mogen onthouden. H. C. van der Wal

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 6