16 De beroepen. Van de 334 ingeschrevenen gaven er 324 een beroep op. De grootste groep,102 mannen, gaf op arbeider te zijn. Dit zullen voor het merendeel dagloners geweest zijn, die dan eens hier en dan eens daar werkten, afhankelijk van het seizoen. In de ambachtelijke sector waren 72 mannen werk zaam. Naast de bekende beroepen als timmerman, metselaar of bakker waren er ook twee messenmakers, een kaarsenmaker en een blaauw— of stoffenververDe middenstand was vertegen woordigd door 27 personen, waarvan er 4 grutters. Handel werd er gedreven door 13 mannen, waaronder 2 venters of marskramers. De boeren en tui nders2 vormden een groep van 66 personen. Het transport, voornamelijk per schip, werd verzorgd door 8 schippers. Om alle bezoekers te herbergen en de dorstigen te laven waren er in Schagen, dat nooit te klagen heeft gehad over gebrek aan horecagelegenheden, 10 herbergiers. De medische zorg was in handen van 3 chirur gijns en 1 geneesheer, terwijl voor de geestelijke verzoi ging 3 personen beschikbaar waren evenals voor het onder wijs. Bij overheid en justitie waren 16 personen betrokken. Dit aantal is relatief groot door de aanwezigheid van het Vredegerecht, 'n gerecht waar civiele zaken behandeld werden. De volledige lijst met alle namen alfabetisch gerangschikt is aanwezig in de bibliotheek van de vereniging. R. J. M. van de Pol. GEGOEDE PERSONEN IIM SCHAGEN Dirk Burger van Schoorel vermeldt in zijn Kroniek van Schagen, dat volgens een volkstelling in 1673, gehouden op last van de gecommiteerde Raden van het Noorderkwartier, Schagen op dat moment 1803 inwoners telde.» Over de welstand van een deel van een deel van deze bewoners is het volgende bekend. In een extract van c. a. 1675: "Uijtten Quohiere van de 200ste penning over Scagen van de persoonen tot drie duijsent ende daar boven gegoetgepubliceerd in2 worden 65 inwoners, of groepen(erfgenamen van) inwoners ge noemd, met de namen van de straten of wijken waar zij woon den. De verdeling is als volgt: Noort 16 Nes 8 Tjaersdorp 1 Loet 3 Keyns 2 Tolke 1 Hoogezijde 7 Hale 1 Mi ede 1 Lagesijd 14 Cornelissenwerf 2 Grootewal 4 Hoep 3 Tjallewal 1 Dorpe 1 Uit de verdeling van deze gegoeden over de straten en buurt schappen valt op te maken, dat de meesten buiten het centrum woonden en dus op boerenbedrijven. Binnen het cen trum was de Lagezijde het meest welvarend. Het vervolg van dit artikel vindt u op pagina 18.

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 18