12 WERKGROEP KLEDING EN KI II\1 ~r KI T.IVZF^F? I-IF^ Tn NOORD HOLLANDSE KLEDING OMSTREEKS 1900 Op 19 februari 1987 vond in het Oude Slot te Schagen een bijeenkomst plaats van de werkgroep Kleding en Kunstnijver heid van de Historische Vereniging Schagen en Omstreken. De heer D.Schuitemaker, lid van het bestuur van het Historisch Genootschap Oud West—Friesland hield een lezing over de klederdrachten in onze omgeving. Deze zowel door vrouwen als mannen druk bezochte bijeenkomst werd geïllus treerd door dia's waarbij het museum Betje Wolff, Midden weg 178 te Midden Beemster, maar vooral de prachtige tuin er omheen als dekor diende. Dit agrarisch—1iterair museum bezit prachtige stijlkamers maar de keuken sinds 1757 praktisch in originele staat, is werkelijk een juweel. Wat velen misschien niet weten is dat dit museum de op één na mooiste kollektie oude kleding van Noord Holland bezit. Helaas is deze kollektie voor het publiek moeilijk toe gankelijk aangezien er geen aangeklede poppen in vitrines staan, maar de kleren, evenals de sieraden en prenten keu rig in laden opgeborgen zijn. Voor het maken van de dia's had men de kleding uit de laden gehaald en een aantal Beem ster 1 i ngen bereid gevonden te poseren en te laten zien hoe boeren en boerinnen, maar ook anderen omstreeks 1900 gekleed gingen. Helaas is er praktisch geen werkmanskledingkinder en jongedameskleding uit die tijd over, hetgeen als men er over nadenkt ook niet zo onlogisch is. De spreker, boer uit Grosthuizen, sterk verbonden met de streek, vertelde op een prettige, gemoedelijke manier, veelal puttend uit eigen herinnering, hoe men er rond de eeuwwisseling bij liep. Wat we o. a. zagen waren: de dames bij bijzondere gelegenheden deftig gekleed en geblanket getooid met prachtige juwelen en met schitterende kralen- tassen; de burrie met hoge zijden hoed en in rokkostuum, die een wandelstok in de hand hield die hij kon verlengen, verkorten en verdraaien zodat hij de schoft van een koe kon meten (de burrie was vaak een rijke boer die zijn baan als erefunctie zag). Schitterend was de kassiesman met zijn met een enorm assortiment artikelen gevulde kassie, de huis schilder met zijn typische lange kiel, het potten— en pannewijfie met haar enorme handkar, de aanspreker, de "kippenskosser", de spekulaaswijvies, de bedelman, de mookspeulder enz. Altijd werd aan de deur gekocht en alleen de lappiespoep en natuurlijk de man met de "goudkist" mochten binnenkomen. Deze man met de goudkist was een agent van de stadsjuwelierdie met een grote waarde aan goud en juwelen, daarheen ging waar een huwelijk of een andere feestelijke gelegenheid, waarbij een geschenk paste, op komst was. Hij reed met deze waardevolle kist achter op de fiets onbeschermd door het polderland. De dia's waarbij iedereen gekleed was als ca 1900 waren van uitzonderlijk goede kwaliteit zodat ook de details goed zichtbaar waren. Na de pauze bleek welk een groot kenner Schuitemaker is op

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 14