8 WERKGROEP BOUWGESCHIEDENIS: Donderdag 22 januari j.1. had de werkgroep Bouwgeschiedenis een gezamelijke avond georganiseerd met verschillende andere werkgroepen met als gastspreker Dhr.van der Heide die een interressante lezing heeft gehouden over scheepsarcheologie. Op deze avond had u kunnen zien wat de werkgroepen het afgelopen jaar hebben gedaan, waar ze op dit moment mee bezig zijn, en wat ze van plan zijn het komende jaar of de komende jaren te gaan doen. De werkgroep Bouwgeschiedenis maakt hierop geen uitzondering. Ook zij lieten zien wat ze gedaan hadden: —Het opstellen van lijsten met interressante bebouwing binnen onze omgeving—, waar ze mee bezig zijn: —Het invullen van de eerste inventarisatielijsten van boerderijen van voor 1940—en wat ze van plan zijn te gaan doen: —Het inventariseren van het totale bestand aan boerderijen van voor bouwjaar 1940 binnen onze regio—. Een van de boerderijen die al geïnventariseerd is, is de boerderij van de heer Rijkeboer, Kalverdijkerlaantje nr.6, Kerkebuurt te Tuitjenhorn. Zonder nu in te gaan op alle bijzondere details die bij deze inventarisatie naar boven kwamen (als u hierin geinterresseerd bent kunt u de eerskomende bijeenkomst van de werkgroep bijwonen) wil ik uitleggen waarom juist deze boerderij door ons gekozen is om als zogenaamd voortouw van de totale inventarisatie te dienen. Het is niet omdat de boerderij nu zo'n speciale architectonische of bouwkundige waarde heeft, maar meer omdat de boerderij qua uiterlijk en indeling door de loop der jaren heen maar weinig veranderingen heeft moeten ondergaan. De boerderij die voor de inventarisatie als "licht verstoord" mag worden beschouwd heeft vooral qua indeling weinig veranderingen ondergaan. De ruimten binnen worden misschien niet meer gebruikt zoals ze vroeger gebruikt werden (De oorspronkelijke woonkamer/keuken is van de wegzijde verschoven naar de zijkant) maar alle oorspronkelijke scheidingswanden zijn nog aanwezig. Qua uiterlijk zijn er wel wijzigingen in de raampartijen in de voor— en zijgevels, maar het totale beeld van de boerderij (vergelijking tussen een oude prentbriefkaart uit 1920 en de situatie nu) heeft weinig verandering ondergaan. Als geheel was deze boerderij dus een prachtig voorbeeld, en daarom ook gekozen om als eerste geinventariseerd te worden. (De inventarisatie heeft mede kunnen plaatsvinden door de geweldige medewerking van de heer Rijkeboer).

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 10