AGRARISCHE GESCHIEDENIS 13 Zo konden meer dan twintig lagen worden gedateerd. Dus is er relatie mogelijk ten aanzien van bodembestemming door middel van archeologisch onderzoek. De ondergang van de vaartuigen (er zijn er tot nu toe meer dan 400 gevonden) wordt bepaald door datgene wat zich aan boord bevindt aan aardewerk, munten, werk tuigen, kleding en schoeisel, glas, pijpen, enz. Men kan in de IJsselmeerpolders de diverse grondlagen onder scheiden op aard van het afzettingsmateriaal. Daarbij speelt niet alleen zand, klei, silt of veen een rol, maar ook welke plantaardige stuifmeelkorrelsen dierlijke weekdiersche1 pen Ostracoden, enz.) aanwijzingen geven omtrent land (landschap) en water (zout, zoet of brakwatermilieu). Zo is het mogelijk met het opgraven van de nederzettings- en scheepsresten heel diverse disciplines te dienen. Pas in de 60-er jaren is de mechanisatie in de akkerbouw en veeteelt volop op gang gekomen. Paarden werden toen op grote schaal door tractoren vervangen. Er waren ongeveer een 60-tal importeurs van landbouwvtractoren die zich voornamelijk in de grote stad vestigden. Overal in het land kon de boer ze dan bij dealers kopen. De bekendste merken waren: Ford, Ferguson en McCormick. Pas later is de landbouwwerktuigenindustrie op gang gekomen, ook vaak aan de hand van uitvindingen. Vooral de akkerbouw nam het voortouw om het werk te verrichten met tractoren, zoals zaaien, transport, ploegen, en niet te vergeten als aandrijving voor de dorsmachine (dorskast). In de veeteelt is het vooral de melkmachine geweest, die in de zestiger jaren gemeengoed werd. Daarvoor waren er dpparaten te koop, die nog niet perfect waren, niet voldeden en vaak op zolder belandden. Tegenwoordig zijn er grootindustriëlen geïnteresseerd in de landbouw en nemen er een zogenaamde landbouwdivisie bij

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 15