12 men kan spreken van een volledig archief. De Historische Vereni ging in het algemeen en de Werkgroep Bouwgeschiedenis en Archi tectuur in het bijzonder roepen een ieder binnen en buiten de vereniging die aan onze werkgroep wil meewerken op zich aan te sluiten en mee te helpen met het inventariseren van de u zo we 1 - bekende omgeving. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Liesbeth Rohne (02269- 1850) en Maikel Gielens (02240-14164)'. Lezing SCHEEPSARCHEOLOGIE In de lezing, die - zoals aangekondigd - de heer G.D. van der Heide zal houden over scheepsarcheologie, zal aan de orde komen hoe er samenhang kan zijn tussen diverse takken van onderzoek. De talrijke scheepswrakken, die in de IJsselmeerpolders zijn op gegraven, hebben duidelijk gemaakt hoe men het verband tussen diverse takken van wetenschap kan gebruiken. Onderzoek naar bij cultuur- en civieltechnische werken aange troffen scheepsresten kan in de eerste plaats leiden tot het verkennen van methodes van scheepsbouwtechnische aard. Omdat het bij dit onderzoek voor een groot deel scheepsresten betreft uit een niet zo heel ver verleden - historische wrakken dus - is bij dit oudheidkundig bodemonderzoek ook historisch onderzoek naar oude bronnen als literatuur en archivalische gegevens en onder zoek van authentieke scheepsmodellen te betrekken. Doordat schepen bij hun ondergang wegzakken in de bodem van zee of rivier, waarop zij na het zinken terecht komen, verstoren zij al wegzinkend in die bodem de regelmaat van de afzettingslagen. Die verstoring maakt het mogelijk om waar te nemen op welke laag van de (toenmalige) zeebodem het wrak terechtkwam. Het dateren van de grondlaag, die is afgezet na het vergaan van het vaartuig is daarmee mogelijk. Deze is onverstoord over het wrak aanwezig. Daarmee helpt het onderzoek mee aan het geologisch - (en bodem- kundig) onderzoek, dat dienstbaar is gemaakt om een bodemkaart te maken ten behoeve van de pachters van de bedrijven en de daarbij behorende grond die men in het aangewonnen land vestigt.

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 14