JACOB ZUTT MAIRE VAN SINT MAARTEN 21 In mijn knipselverzameling trof ik een artikeltje aan uit de Schager Cou rant van 23 juni 1954, dat over de burgemeester van Sint Maarten gaat. Het leek me aardig dit verhaal - dat in het jaar 1813 speelt - onder de aan dacht te brengen, ook omdat de burgemeester van Sint Maarten anno 1986 in Schagen woont, toendertijd woonde hij in Eenigenburg: Maire van Sint Maarten was een voorzichtig man. De burgemeesters uit de kring Den Helder zijn (in juni 1954) bijeen ge weest ten raadhuize van de gemeente Sint Maarten en bij die gelegenheid heeft de burgemeester van die gemeente enige bijzonderheden verteld uit de rijke historie van dit dorp, die wij bij wijze van toevallige omstandig heid aan onze lezers kunnen voorleggen. Het zal bekend zijn, dat op de 11de november 1813 prins Willen V, de latere koning Willem de Eerste, in Scheveningen landde. Dat hield echter nog niet in, dat dadelijk alle autoriteiten er van overtuigd waren, dat het Huis van Oranje weer in volle glorie zou worden hersteld. En aangezien ook het Franse gezag er nog was, verkeerden velen in moeilijke omstandig heden. Zo ook de Maire der gemeente Sint Maarten, Jacob Zutt, die de volgende brief richtte aan "Den Heer Onderprefekt van het Arrondissement van Alk maar, Lid van het Legioen van Eer, op de 20ste november 1813, dus negen dagen na de landing: "Nadat ik gisteravond van Alkmaar was geretourneerd, bevond ik dat deze dag met zeer veel uitwendige vreugde-bedrijven was doorgebracht, ook dat de vlagge, welke bij de veldwachter be rustende, was afgedwongen en op de toorn gestoken. Dit deed mij dadelijk besluiten om hedenmorgen manmoedig naar Sint Maarten te gaan, om, was het mogelijk de burgerij het goed oogmerk onder het oog te brengen, tevens gebruik makende van Uw lastgeving tot nader order: De ingezetenen te gelasten om zich niet van enig Oranjeversiersel te voorzien, ook tevens in het oog te houden, dat de minste oproerige schreewinge ten strengste gestraft zoude worden, ook dat niet mocht worden toegestaan het uitsteken der vlagge van toorn of enige andere

Kakelepost - Schagen | 1986 | | pagina 23