19 een grote naam had als burchtbouwer; zijn burchtbouwers bouwden uit de ron de donjon de vierkante burcht - uit oogpunt van verdediging. Andere geleerden zijn eerder geneigd aan te nemen dat de graaf de ideeën voor zijn burchten uit Frankrijk haalde, omdat ook daar de vestingbouw sinds de regering van Philips II Augustus (1180-1223) sterk in ontwikkeling kwam. Vaststaat dat de graaf open stond voor nieuwe denkbeelden. Bij het onderzoek van de Nieuwburg in Oudorp is het vermoeden uitgesproken, dat deze burcht in vrij grote haast is gebouwd; zeer ondiep gefundeerd, het nauwelijks toepassen van versnijingen. Verschillen in de gebruikte steensoort wijzen erop dat de Nuwendoorn in twee etappes gebouwd is; van de voorburcht is de steen iets anders qua kleur dan de steen die in de hoofdburcht verwerkt is, al komen de stenen ook door elkaar voor. Iets dergelijks is ook bij de Nieuwburg te vinden: een verzwaring van het fundament van een van de ronde hoektorens, een uit bouw voor de woonvleugel aan de noordelijke muur van de hoofdburcht, duiden op latere, ingrijpende wijzigingen van het oorspronkelijke plan. Zo laat zich ook uit de overblijfselen zelf iets van een bewogen historie aflezen. R. Verhulsdonck. Een bericht uit de Schager Courant van 1 september 1895: - Op GR00TEWAL reden vanmorgen omstreeks negen uur een tweetal hondenkarren van A.Wit en van in volle vaart tegen elkander,met dat gevolg dat de beide hondenkarren en allen honden,benevens de beide berijders in het water terecht kwamen; gelukkig liep alles met een nat pak af- Over verkeer gesproken

Kakelepost - Schagen | 1986 | | pagina 21