17 uit, bepaald geen zware constructie, waar eveneens afvoeren zijn gevonden en zelfs een muurtje dat een privaat doet vermoeden. Vooral hier is een grote hoeveelheid afval in de vorm van kannetjes, aardewerkscherven en be schadigd houten vaatwerk gevonden, zodat men geneigd is in deze kleine to ren de keuken te situeren.. Als die veronderstelling juist is, dan zou men in het aangrenzende vertrek in de woonvleugel met een grote mate van waar schijnlijkheid de eetzaal mogen verwachten en er is waarschijnlijk ook een privaat ondergebracht geweest in de kleine toren, die aan de zuidzijde buiten de muur steekt. Sanitair genoeg dus, al was het even primitief als onfris Funderingsresten van poeren bewezen voorts, dat langs de hele burchtmuur, voor zover deze niet door hoofdtoren of woonvleugel was afgedekt, een zo genaamde weergang heeft gelopen. Op die poeren waren aan de binnenzijde grote bogen gebouwd, waarover een breed pad liep, waarlangs de verdedigers zich snel en betrekkelijk veilig van het ene punt naar het andere punt konden begeven, dan wel de bewegingen van de aanvallers vanachter de kan telen konden volgen. De hele burchtmuur bleek bij nader onderzoek op hout te zijn gebouwd; er was niet geheid. In de lengte van het muurwerk was een laag stammetjes in de klei gevleid. Dwars daarover lag een tweede laag stammetjes en daar overheen lagen planken met een dikte van 3 centimeter ter breedte van de fundering. Pas op deze onderlaag van hout was men begonnen het muurwerk op te trekken; nog met een paar zg. versnijingen om de druk van de steenmassa op een wat breder grondvlak te brengen. De Nieuwburg overigens, was ge bouwd op een ondergrond van zeezand met schelpen - een oude strandwal waarop ook Oudorp en Sint Pancras liggen en die ongeveer ander halve meter uitsteekt boven het omringende terrein - en 'op staal" gefun deerd, d.w.z.: zonder verdere voorzorgen direct op de geschapen grond ge bouwd Onderzoek van de grachten wees uit, dat de grachten tijdens het bestaan van de burcht nooit waren schoongemaakt (daardoor vond men in de bodem bij de afvoeren van privaten en keukentoren een grote hoeveelheid glasscher ven) en dat de gevonden voorwerpen op zijn laatst uit het midden van de 14e eeuw stammen. Nadien is er blijkbaar geen afval meer in de gracht ge worpen en ook dat zou erop kunnen duiden dat de burcht kort na 1350 buiten gebruik is geraakt.

Kakelepost - Schagen | 1986 | | pagina 19