16 ten, voor zover deze niet waren volgeslibt. Hoewel de aanleg van de muren vrij zwaar was, moet men zich van de hoogte geen overdreven voorstellingen maken; deze was zeker niet meer dan een paar meter, gelijk uit de resulta ten van een bouwkundig onderzoek aan het kasteel in Medemblik valt af te leiden. Het binnenterrein van de voorburcht kan overigens voor vele doeleinden heb ben gediend; er zullen stallen voor paarden en vee en schuren voor hooi en leeftocht hebben gestaan. Er zal ruimte zijn geweest voor oefeningen in de wapenhandel De hoofdburcht De toegang tot de hoofdburcht liep via een zware toren aan de binnengracht, de poorttoren, welke een indrukwekkend bouwwerk moet zijn geweest. Ook hier lag een beweegbare brug; sleuven voor het wegdraaien van de draagbalken zijn nog in het voorhanden zijnde muurwerk te vinden, men weet echter niet precies hoe de constructie is geweest. In de muren uitgespaarde afvoeren bewijzen dat de toren tenminste twee privaten heeft gehad, die nog herken baar zijn in funderingsresten van de zijmuur. Men mag aannemen dat ook de poort berekend is geweest op de legering van een flink aantal krijgsknech ten, doordat er tenminste twee vertrekken zijn geweest waar men mensen kon onderbrengen Een ander zeer belangrijk onderdeel van de hoofdburcht is de op de linker hoek van de voorzijde gelegen hoofdtoren, de zg. "donjon". Deze toren had muren van 2,5 meter dik, de zwaarste van het gehele complex. In de muur aan de grachtzijde moet, gezien de gevonden afvoerkoker, eveneens een privaat hebben gezeten, waar de slotheer zich als het moest met zijn gezin en enke le laatste getrouwen, wanneer hij de burcht verder in handen van de vijand moest laten, kon terugtrekken. A.1 met al was de toren er helemaal op ge bouwd om langdurig tegenweer te kunnen bieden. De buitenmaten van de toren waren ongeveer 11 bij 11 meter; de vertrekken kunnen ongeveer 5 bij 5 meter zijn geweest, niet overdadig groot, maar dat waren dan wel de ruimten die men in de winter nog redelijk kon verwarmen. De tijdens het graafwerk in het binnenterrein gevonden puinsporen, geven aanleiding tot de veronderstelling dat er aan de achterzijde over de hele breedte van het plein een woonvleugel met een diepte van ongeveer 6 meter zal hebben gelegen, welke door tussenmuren in enkele vertrekken was ver deeld. Rechts achter de woonvleugel steekt nog een kleine vierkante toren

Kakelepost - Schagen | 1986 | | pagina 18