Van de redactie Anita Blijdorp beurt nu online en de rekenles op school komt goed van pas bij haar beleggingslessen. Brug over de Dolfijntocht, Schagerweg op 8 januari 1946, na het opnieuw droogleggen van de polder. Bron: RAA FO 3022240. Historisch Genootschap Wieringermeer Het is half april als deze Kroniek bij u wordt be zorgd. Jaarlijks staat het voorjaarsnummer voor een deel in het teken van het einde van WOII. Met verbijstering kijken we naar een nieuwe oorlog op het Europese continent, waarbij in middels (we schrijven 23 maart) vier miljoen Oekraïners hun land ontvluchtten. Speciale aandacht vragen we voor al het Ver- enigingsnieuws en de agenda, vanaf pagina 4. Enthousiaste vrijwilligers zetten de schouders eronder, hun acties vallen pas op een plek als jullie meedoen: als bezoeker, als schenker van goederen en informatie, als kijker en als lezer. Via de ledenenquête weten we inmiddels dat de Kroniek veel gelezen wordt én belangrijk gevon den wordt. Een opsteker voor auteurs, redactie en het jubilerend Genootschap, in december bestaan we 30 jaar! Het bestuur werkt aan een nieuw beleidsplan, hoe we een bloeiende en boeiende vereniging blijven. Wij wensen u veel leesplezier. Vluchten voor verwoesting, dat moesten op 17 april 1945 circa 7000 Wieringermeerders. Bij het gat dat ontstond in de dijk werd ‘grenscontro le’ gehouden. Meer hierover in het verhaal ‘Tien enerverende dagen’. Sommige verhalen kunnen pas jaren later verteld worden, als de pijn om het verlies van een dierbare niet langer privé hoeft te blijven. ‘Alleen maar verdriet’ is zo’n verhaal. Aandacht is ook voor nieuw onderzoek en ver rassende verhalen over Palestinapioniers, men sen die in het Joods Werkdorp verbleven tot augustus 1941. Herinneringen van de nu 91-ja- rige Klaske Callou-Reitsma zorgen ervoor dat de naam van een 14-jarige jongen van toen alsnog bekend is geworden. We gaan verder naar de jaren dertig in Slootdorp. De Friese veearts Piet Reitsma bekommerde zich om de gezondheid van al het vee en de huis dieren. Juffrouw van Harlingen bracht de eer ste leerlingen het lezen, schrijven en rekenen bij. Met het verhaal van de Middenmeerse Janneke Willemse maken we een sprong naar de huidige tijd. Onderwijzen ge- 30ste jaargang 2022/1 nummer 91

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 5