Marijke Tjipke Visser, maker plaquette Ina Hoogenbosch - Glas Historisch Genootschap Wieringermeer De plaquette aan de buitenmuur van de voormalige lagere landbouwschool in Slootdorp is gered, schreven we in Kroniek 90. Wat weten we over de maker, Marijcke Tjipke Visser? 30ste jaargang 2022/1 nummer 91 Tjipke Visser werkt aan beeld van de Nederlandse Nobel prijswinnaar Peter Devye, 1937. Foto: Wikipedia. Naschrift. Met dank aan Coosje de Vries (Sloot- dorp). Zij ontmoette, jaren geleden, tijdens handwerklessen in Alkmaar de dames Klaske Reitsma (Wieringerwaard) en Joke van der Male (Middenmeer). Klaske Collou- Reitsma had her inneringen aan een jongetje uit het werkdorp, wat nu dus blijkt dat het het jongetje met de ap pel is. Over Joke van der Male: zie het artikel over Henri van Oosten. Kunstenaar Marijcke Tjipke Visser, geboren op 10 november 1915 was een bekend beeldhouw ster en edelsmid, maker van vooral sieraden zoals de ambtsketen van de burgemeester van Bolsward. Veel van haar werken staan in Fries land. Ze had het vak van haar vader geleerd en volgde een opleiding aan het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam (nu de Rietveld Academie). Vader Tjipke Visser, geboren in Wor- kum, had teken onderwijs gevolgd aan de Rijksnor maalschool te Am sterdam en aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten. In 1907 zag hij Ber gen als een van de eersten als een in spirerende plek om te werken en wonen, tot zijn dood in 1955. In 1976-1977 was in het Fries Museum te Leeu warden een tentoonstelling gewijd aan het werk van drie generaties, want ook haar zoon werd beeldhouwer. Marijcke moest vanwege reuma haar werk neerleggen, ze hield zich toen bezig met genealogie en bracht enkele boeken uit. Ze heeft altijd in Bergen gewoond en overleed op 24 september 1999. Onthulling plaquette in Nobelschool Schagen, 1953. In het midden de heer Nobel (1877-1957). Foto: privé archief Coosje de Vries. In het budget voor de bouw van de Lagere Land bouwschool in Slootdorp was ook geld voor kunst in of op school. Mevrouw Coosje de Vries uit Slootdorp, tipte de toenmalige directeur dhr. Mook om contact te zoeken met Tjipke Visser. Op de Nobelhuishoudschool in Schagen had zij Visser ontmoet, die daar als maker de onthul ling bijwoonde van een bronzen plaquette met de beeltenis van Gerrit Nobel, de West-Friese voorvechter van de Huishoudscholen. Vader Tjipke schoof dochter Marijcke naar voren als maker van de plaquette in Slootdorp.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 52