4 mei stilstaan bij vrijheid Henri van Oosten Met dank aan de families Wortel, Bötger en Van der Vliet. Een uitgebreide reconstructie over Henri van Oosten, zie wieringermeer.nl. Kijk verder op: sobibor.org en holocaustnamenmonument.nl Op 4 mei herdenkt Nederland alle Nederlandse slachtoffers sinds WOII. Dit zijn militairen en burgers die stierven in oorlogssituaties en bij vredesoperaties. In Wieringerwerf, aan de Prof. Granpré Molièrestraat zal traditiegetrouw een ceremo nie gehouden worden. U bent van harte welkom. Voor tijdstip en programma, houd de berichtgeving in de lokale media in de gaten. Informatie bij Sieb Veenstra (0227 600118) of Otto Smit (06 1261 6447). Herdenken - Kort na WOII werden Joodse inwo ners nauwelijks herdacht als slachtoffer van oor log en terreur. De aandacht ging aanvankelijk naar verzetshelden en militairen. Wie had ook de naam Henri van Oosten kunnen melden? Al zijn familieleden waren uitgemoord. Van der Male en collega’s uit Middenmeer kenden zijn lot eind 1945 nog niet. Henri van Oosten was door toedoen van de bezetter al drie jaar uit het Middenmeerse straatbeeld verdwenen. is geboren, is naar hem vernoemd. Zus Nettie kon zich in 2021 nog goed herinneren dat de ingelijste foto in de woonkamer stond. ‘Op een dag kwamen Duitse soldaten binnen, voor een controle. Eén smeet de foto op de grond. Dat maakte veel indruk.’ Dit was in de herfst van 1944. Vader Gerrit van der Male was betrokken bij het verzet, hij en Jan de Blay verdwenen bij razzia’s in een hol onder de akkers van Sicco Mansholt. ‘Een keer doorzochten Duitsers het hele huis maar gelukkig niet het schuurtje, daar lagen wapens. Wij kinderen zaten in de kelder’, vertelde Joke. Reconstructie - Henri van Oosten was een Dren- th, geboren op 29 mei 1919 in Assen. In 1938 ging hij naar Amsterdam voor werk, en vertrok daar in maart 1941. Joodse inwoners moesten de letters NI, Nieuw Israëliet, laten toevoegen op hun persoonsbewijs. De razzia’s onder jo den in Amsterdam begonnen in februari 1941. Na een kort verblijf in een pension in Andijk, vestigde Henri zich op 26 mei 1941 in Midden- meer. Henri werkte als magazijnbediende bij de ZWM aan de Havenkade. Toen in april 1942 gemeenten in Noord-Holland bevel kregen om joden naar Amsterdam te ‘evacueren’, gaf Henri daar niet meteen gehoor aan. Pas op 23 novem ber 1942 werd hij uitgeschreven. Dit is het mo ment van de groepsfoto. Van Oosten kwam terecht in een joods pensi on, aan de Zuider Amstellaan 213hs. Op 15 mei 1943 werd Henri bij een politiebureau afgele verd. Waarschijnlijk voor ‘kopgeld’: fl. 7,50 belo ning per aangegeven jood. 2.511 mensen gingen Zijn naam kwam in 2020 tot leven dankzij de melding van Joke Bötger. Henri van Oosten heeft een steen op het Holocaust Namenmo nument in Amsterdam. Maar hij woonde in de Wieringermeer en stierf vanwege naziterreur tijdens WOII. Het college van b en w Hollands Kroon stemde in met het idee voor vermelding van zijn naam op het monument in Wieringer- werf. op 18 mei 1943 op transport naar vernietigings kamp Sobibor. Henri van Oosten was nummer 687. Bij aankomst in Sobibor moest hij als werkgevangene dienen. Getuige is Selma Wijn berg, een Nederlandse die de verschrikkingen overleefde. Van Oosten heeft de opstand van So bibor op 14 oktober 1943 meegemaakt. Hierbij ontvluchtten 365 joden. 47 van hen overleefden de oorlog. Henri is op 31 oktober 1943 doodge schoten. Hij werd 24 jaar. 30ste jaargang 2022/1 nummer 91

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 51