Piet Reitsma, de eerste veearts in de polder Flevobode, 26 januari 1946. Maar de meeste angst heeft Anneke als er on derduikers in huis komen. De Duitsers lopen wacht op de toren van de gereformeerde kerk, pal achter hun huis. Vanaf de toren kijken wach ters uit op de achterkant van haar huis. de boel bewoonbaar te krijgen. Een helse klus. In november 1945 benadert de Hollandse Maat schappij van Landbouw Piet om terug te komen naar de Wieringermeer. Ik denk niet dat mijn vader daar lang over hoefde na te denken. Zo verhuist op 20 januari 1946 het gezin naar Wie- ringen en hervat Piet de praktijk. Anneke vindt een ‘net’ meisje voor dag en nacht. Als de tele foon wordt aangesloten kan Piet weer werken. Opnieuw beginnen, met vrijwel niets. Al zijn instrumenten en materialen zijn onder water verdwenen. Inclusief het huis dat niet de kwali teit had om te blijven staan in het overstroomde Slootdorp. Natuurlijk kun je in 15 weken geen degelijk huis bouwen. Mijn moeder vertelde mij later dat het van begin af aan lekte als een zeef. Bovendien was te zien dat een boot op het huis ingevaren was, getuige de hap die uit het pand. Verhalen deden de ronde dat vissers uit Katwijk en Wieringen de ondergelopen polder invoeren, op zoek naar waardevolle dingen. In de schuur bij Melchior lopen de ratten over het bedje van de kleine Willem Jan die in 1944 is geboren. Geen fijne plek. Opa en oma Koop mans trekken in bij een andere dochter in Koog aan de Zaan. Piet vindt een tijdelijke baan in het slachthuis in Den Haag. De veearts laat op 22 juni 1945 via een bericht in de krant aan zijn klanten weten, dat hij stopt met zijn werk. In Den Haag wacht in augustus een woning, die bij aankomst zo vervuild blijkt (de Duitsers ge bruikten het pand als een soort openbaar toilet) dat het Anneke en de hulp veel werk kost om Nel gaat op Wieringen naar school. Een jongetje in haar klas heeft een bijzondere etui, de instru mentendoos van vader, zo blijkt. Een etui mét zijn initialen en waar de uitsparingen voor de Met drie kinderen, de hulp in de huishouding, en ook pake en beppe Koopmans, vlucht de fa milie de polder uit met een fractie van de eigen dommen. Een onderkomen wordt gevonden bij boer Melchior in de Waardpolder, nabij Kol- horn. Piet gaat nog terug om meer goederen uit het huis te redden, onder andere de doos met instrumenten, onmisbaar voor zijn werk, blijkt gestolen. Op 17 april 1945 volgt het grote drama van de onderwaterzetting. Markant detail is dat Piet op 7 april 1945 dat hij een hoeftang bij Midden- meer is kwijtgeraakt, hij looft een beloning uit voor de eerlijke vinder. Tien dagen later zijn ze alles kwijt. GEVESTIGD P. REITSMA, dierenarts voor Wieringen en W-meer. Boodschap tUMChen f Vceh koeien op 30ste jaargang 2022/1 nummer 91

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 42